Jean de La Fontaine Biyografisi

Doğum tarihi: 08.Temmuz.1621

Ölüm tarihi
Jean de La Fontaine kaç yaşında öldü: 74
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Yazar, Şair
Jean de La Fontaine doğum yeri: Chateay-Thierry, Fransa
Ölüm yeri: Paris, Fransa

Jean de La Fontaine Kimdir?

17. yüzyılda Fransız fabl literatürüne katkılarıyla tanınan Jean de La Fontaine, 8 Temmuz 1621’de Chateau-Therry, Fransa’da dünyaya geldi. Babası Charles de La Fontaine, dük tarafından Chateau-Thierry’de polis yardımcısı olarak görevlendirilmiş bir adamdı, annesi Françoise Pidoux ise orta sınıf bir aileden geliyordu. Ailenin en büyük çocuğu olan La Fontaine, Reims’de eğitime başladı ve 1641 yılında Saint-Magloire Okulu’na kaydoldu. Burada hukuk alanında eğitim aldı.

14 yaşındaki Marie Héricart ile 1647 yılında babasının teşvikiyle evlendi. Genç ve güzel Marie, ne yazık ki La Fontaine’in kalbini kazanamadı ve dedikoduların artması üzerine La Fontaine, evden ayrılarak Paris’e yerleşti. Karısı ve oğlu, Chateau-Thierry’de kaldı.

Pariste’ki hayatı finansal açıdan zorlu başladı, hatta bazı kişisel eşyalarını satmak zorunda kaldı. Ancak, 1654 yılında ilk çeviri eseri “Eunuchus of Terence” yayımlandı ve bu sayede ailesine para yardımında bulundu. Kıt kanat geçinen hayatına rağmen, yazmaya devam etti ve bir dizi baladı da besteledi.

1673 yılında tanıştığı Madam de La Sabliere, La Fontaine’in hayatını değiştirdi ve ona, bilim adamları, filozoflar ve ünlü yazarlarla tanışma fırsatı sağladı.

La Fontaine, genellikle bir fabl yazarı olarak tanınsa da, birçok şiiri de bulunmaktadır. Masallarında hayvanları, ahlaki dersler vermek ve eleştiriler yapmak için kullanmıştır. Eserlerinde güzel olanla çirkin olanı belirgin bir şekilde ayırt eder.

La Fontaine’in 12 kitap halinde toplanan 238 masalı vardır. İlk kitab 1668’de yayınlandı ve toplamda 124 masal içeriyordu. İkinci cilt 1678’de ve son kitap ise 1694’te basıldı. Şiirlerinin yanı sıra oyun ve roman çalışmaları da vardı. 1695 yılında “Kontes” adlı şiirsel hikayesi, onun Fransız Akademisi’ne kabul edilmesini sağladı. Ancak bu durumun ardından kısa bir süre sonra, 13 Nisan 1695’te Paris’te hayatını kaybetti.

Eserleri, Türkiye’de Recaizade Mahmut Ekrem, Tevfik Fikret ve Orhan Veli Kanık gibi önemli isimler tarafından Türkçeye çevrildi.

Jean de La Fontaine haberleri

Jean de La Fontaine, Jean de La Fontaine biyografisi, Jean de La Fontaine hayatı, Jean de La Fontaine özgeçmişi, Jean de La Fontaine hakkında, Jean de La Fontaine doğum yeri
Jean de La Fontaine fotoğraf, Jean de La Fontaine video, Jean de La Fontaine resim, Jean de La Fontaine kimdir?, Jean de La Fontaine kaç yaşında?, Jean de La Fontaine nereli,
Jean de La Fontaine memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!