Jean Jacques Rousseau Biyografisi

Doğum tarihi: 28.Haziran.1712

Ölüm tarihi
Jean Jacques Rousseau kaç yaşında öldü: 66
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Yazar
Jean Jacques Rousseau doğum yeri: Cenevre, İsviçre
Ölüm yeri: Ermononville, Fransa

Jean Jacques Rousseau Kimdir?

Jean Jacques Rousseau, 18. yüzyılın önde gelen Fransız filozoflarından biri ve deneme yazarıydı. Ünlü eseri “Toplum Sözleşmesi” ile Fransız Devrimi’ne çok önemli ölçüde ilham vermiştir.

28 Haziran 1712’de Cenevre’de doğan Rousseau, saatçi babanın ikinci oğluydu ve annesi onun doğumundan on beş gün sonra hayatını kaybetti. Babası, küçük yaştan itibaren ona okumayı ve döneminin edebi eserlerinden faydalanmayı öğretti. Ancak 1722 yılında babası, sürgüne gitme veya hapis yatma seçeneklerinden birini seçmek zorunda kaldı ve o da sürgün seçeneğini seçti.

Rousseau, genç yaşlarda Bayan de Warens adında varlıklı bir kadının himayesi altına girdi ve ona derinden bağlandı. 1741 yılında öğretmenlik yapmak üzere Paris’e gitti ve burada Denis Diderot gibi önemli kişilerle tanıştı. Yoğun bir yazarlık döneminin ardından “Sanatın ve Bilimin İlerleyişi Ahlakın Yozlaşmasına mı Yoksa Arınmasına mı Yardım Etmiştir” adlı denemesi büyük beğeni kazandı.

Hayatının çeşitli dönemlerinde “Emile, ou de L’Education” adlı eserinde ana akım eğitime eleştiri getirerek alternatif bir çocuk yetiştirme modeli sundu. Bunun ardından hükümet düzeninin yönetilenlerin onayına dayanması gerektiğini savunan “Toplum Sözleşmesi” adlı eserini yazdı. Bu çığır açan eseri, kişilerin korunma karşılığı kendi iradelerini genel iradeye teslim etmelerini içeren bir sözleşmeye dayandırıyordu.

Hayatının son dönemleri büyük ölçüde sıkıntılı geçse de, Rousseau tarihte en özgün ve en önemli düşünürlerden biri olarak kabul edilir. Çalışmaları, felsefeye, edebiyata, pedagojiye ve politik düşünceye büyük katkılar sağlamıştır.
Öne çıkan eserlerinden bazıları: Bilimler ve Sanatlar Üzerine Konuşma, İnsanlar Arasındaki Eşitsizliğin Kökeni ve Temeli, Emil ya da Eğitime Dair, Toplum Sözleşmesi, İtiraflar, Tiyatro Oyunları Üstüne d’Alembert’e Mektup, Julie ya da yeni Heloise ve Yalnız Gezenin Düşleri’dir.

Jean Jacques Rousseau haberleri

Jean Jacques Rousseau, Jean Jacques Rousseau biyografisi, Jean Jacques Rousseau hayatı, Jean Jacques Rousseau özgeçmişi, Jean Jacques Rousseau hakkında, Jean Jacques Rousseau doğum yeri
Jean Jacques Rousseau fotoğraf, Jean Jacques Rousseau video, Jean Jacques Rousseau resim, Jean Jacques Rousseau kimdir?, Jean Jacques Rousseau kaç yaşında?, Jean Jacques Rousseau nereli,
Jean Jacques Rousseau memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!