Jerome David Salinger Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Ocak.1919

Ölüm tarihi
Jerome David Salinger kaç yaşında öldü: 91
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Yazar
Jerome David Salinger doğum yeri: New York
Ölüm yeri: Cornish, New Hampshire, ABD

Jerome David Salinger Kimdir?

Amerikalı yazar Jerome David Salinger, en çok “Çavdar Tarlasında Çocuklar” kitabının kahramanı “Holden Caulfield” karakteriyle bilinir. Salinger bu kitabının ardından çok az eser yayımlamıştı.

1919’da New York’ta doğan Salinger, bir Polonyalı Yahudi babanın ve yarı İrlandalı bir annenin oğluydu. Ayrıca 1911 doğumlu bir kız kardeşi vardı. Salinger ilkokulu McBurney Okulu’nda tamamlamış, bu dönemde bazı tiyatro oyunlarına dahil olmuştur ve ailesi onun bir gün oyuncu olabileceğini ummuştu. Vallay Forge Military Akademi’ye kabul edildiğinde annesinden uzak bir hayat kurabileceği için çok mutlu oldu. McBurney’de, okul gazetesine yazılarıyla katkıda bulunmuş ve ilk öykülerine başlamıştı.

Salinger 1936’da New York Üniversitesi’ne başlamış ancak bir süre sonra ayrılarak babasının işinde yer almıştı. Daha sonra babası onu Viyana’ya gönderdi, ancak Hitler’in Avusturya’yı işgali sırasında ülkeyi terk etti. Bir sonraki öğrenim denemesi Ursinus Üniversitesi’nde oldu, fakat burada da sadece bir dönem kalabildi. 1939’da edebiyat okumak için Columbia Üniversitesi’ne kaydoldu. Öğretmeni Whit Burnett, Salinger’ın yazma yeteneğini fark etti ve onun ilk hikayelerinden birini bir dergide yayınladı. Bu, Salinger’ın ilk yayınlanan hikayesi “The Young Folk” oldu.

Salinger, 1941’de Oona O’neill ile bir ilişkiye başladı ancak ilişkisi, Oona’nın Charlie Chaplin ile evlilik kararı almasıyla sona erdi. Aynı yıl bir gemide görev aldı.

II. Dünya Savaşı sırasında Amerikan Ordusu’na katıldı ve U.S 4. Piyade Tümeni’nde hizmet etti. Savaştaki komplike deneyimler, onu büyük ölçüde etkiledi ve savaş sonrasında ruhsal bir çöküntü yaşadı.

1951’de en ünlü romanı “The Catcher in the Rye” (Çavdar Tarlasında Çocuklar), Salinger’ın argo dil ve temaları dolayısıyla birçok ülkede yasaklandı.

Salinger, hayatının daha sonraki yıllarında toplumun dikkatini çekmeyi reddetti ve New Hampshire’a taşındı. Bir biyografi üzerine çalışma sırasında, yayınlanmamış birçok roman ve hikayesi ortaya çıktı.

Hayatta olduğu dönemde, Jerome David Salinger, 27 Ocak 2010 tarihinde Cornish, New Hampshire’da hayata veda etti.

Jerome David Salinger haberleri

Jerome David Salinger, Jerome David Salinger biyografisi, Jerome David Salinger hayatı, Jerome David Salinger özgeçmişi, Jerome David Salinger hakkında, Jerome David Salinger doğum yeri
Jerome David Salinger fotoğraf, Jerome David Salinger video, Jerome David Salinger resim, Jerome David Salinger kimdir?, Jerome David Salinger kaç yaşında?, Jerome David Salinger nereli,
Jerome David Salinger memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!