Jerry Lewis Biyografisi

Doğum tarihi: 16.Mart.1926

Ölüm tarihi
Jerry Lewis kaç yaşında öldü: 91
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Komedyen, Sinema Oyuncusu, Prodüktör, Yazar, Yönetmen, Şarkıcı
Jerry Lewis doğum yeri: New Jersey , ABD
Ölüm yeri: Las Vegas, Nevada, ABD

Jerry Lewis Kimdir?

Multi-taliban Jerry Lewis, komedi filmlerinde benzersiz bir etki yarattı. Kendi adı Joseph Levitch olan bu Amerikalı sanatçı, 16 Mart 1926’da New Jersey’de bir Rus Yahudi göçmen ailesine doğdu. Daniel Levitch ve Rachel isimli ebeveynlerinin çocuğu olan Lewis, sahneye ilk defa New York’un küçük otellerinde 5 yaşındayken çıktı.

Okul hayatına Irvington Lisesi’nde devam eden Lewis, sonrasında ortaöğrenimini bırakarak farklı işlerde çalışmaya ve sahne üzerinde komedi yapmaya başladı. Kariyerine 1946’da şarkıcı ve aktör Dean Martin’le bir ikili topluluk oluşturarak devam etti. Bu ikili, Dean Martin’ın şarkılarını Jerry Lewis’ın esprilerinin böldüğü gösterileri ve Paramount Pictures Corporation ile yaptıkları anlaşmayla 16 filmde beraber rol alarak şöhrete ulaştılar.

Jerry Lewis’in belki de en çok hatırlanan rolü, sosyal bakımdan oldukça zayıf bir profesöre (ki bu sayede kasları daha büyük ve kadınları etkileyen bir adama dönüşen) hayat verdiği 1963 Paramount filmidir. Film, Lewis tarafından üretilmiş, yönlendirilmiş ve yazılmıştır ve 1996 yılında Eddie Murphy tarafından yeniden çekilmiştir.

Lewis, 1956 sonrasında Avrupa’da Amerikan kültürünün en iyi temsil eden komedyenlerden biri olarak kabul edildi. Abartılı çizimleri, sakar tavırları ve esprili. kişiliğiyle, 1960’larda en sevilen komedyenlerden biri haline geldi. 1970’lerde sinemaya veda etse de, 1990’lı yıllarda daha küçük ölçekli filmlerde rol aldı.

Jerry Lewis, yaşamı kapsayan birçok prestijli ödül kazanmış bir sanatçıdır. 2006’da Fransız Kültür Bakanlığı tarafından Légion d’honneur nişanı aldı ve 2009 Akademi Ödülleri’nde Onur ödülüne layık görüldü. Muscular Dystrophy Association için yaptığı çalışmalar, ona Jean Hersholt Humanitarian ödülünü getirdi ve bu örgütün 1952’den 1966’ya kadar yayınlarını sundu. Bu bağışlar, 2 milyar doların üzerinde bir miktarla, nörolojik kas hastalığına sahip olan hastalara ve araştırmalara yardımcı oldu.

Jerry Lewis, 20 Ağustos 2017’de, 91 yaşında Las Vegas’ta hayatını kaybetti.

Evlilikler:
1. Evliliği: Lewis, Patti Palmer ile 1944’te evlendi ve 1980’de boşandı. Bu evlilikten 6 çocuğu oldu.
2. Evliliği: Sandee Pitnick ile 1983’te evlendi ve bu evlilikleri halen devam etmektedir.

Jerry Lewis’in 6 erkek çocuğu ve bir de evlat edinilmiş kız çocuğu vardır. Çocuklarının isimleri ve doğum yılları: Gary Harold Lee Levitch (1945), Ronald Steven Lewis (1949), Scott Anthony Lewis (1956), Christopher Joseph Lewis (1957), Anthony Joseph Lewis (1959), Joseph Christopher Lewis (1964) ve Danielle Sara Lewis (1992).

Lewis, Film ve TV sektöründeki kariyerine bir yönetmen, senarist, yapımcı ve aktör olarak devam etti. Sonrasında bir dizi sinema filmi ve belgeselde yer aldı. Jerry’nin son filmi 2016 yapımı “Vurgun / The Trust” olup, bu filmde Nicolas Cage’in babasını canlandırdı.

Jerry Lewis haberleri

Jerry Lewis, Jerry Lewis biyografisi, Jerry Lewis hayatı, Jerry Lewis özgeçmişi, Jerry Lewis hakkında, Jerry Lewis doğum yeri
Jerry Lewis fotoğraf, Jerry Lewis video, Jerry Lewis resim, Jerry Lewis kimdir?, Jerry Lewis kaç yaşında?, Jerry Lewis nereli,
Jerry Lewis memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!