Jerzy Kosinski Biyografisi

Doğum tarihi: 14.Haziran.1933

Ölüm tarihi
Jerzy Kosinski kaç yaşında öldü: 58
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Yazar
Jerzy Kosinski doğum yeri: Lodz, Polonya
Ölüm yeri: ABD

Jerzy Kosinski Kimdir?

Polonya doğumlu Amerikan yazar Jerzy Kosinski’nin gerçek adı Josek Lewinkopf’tir ve varoluşçu edebiyat akımının önemli isimlerindendir.

Doğduğu yer olan Lodz kenti, 14 Haziran 1933’te ona ev sahipliği yaptı. II. Dünya Savaşı’nın ardından yaşadığı ailevi zorlukları aşmayı başardı ve Lodz Üniversitesi’nden tarih ve politika alanında diplomayla mezun oldu, ardından Polonya Bilim Akademisi’nde asistanlık görevinde bulundu.

Kosinski, 1957 yılında Amerika’ya yerleşti ve burada Columbia Üniversitesi’nde eğitimine devam etti. 1967’de Guggenheim, 1968’de Ford ve 1970’te American Academy’ye üye olarak akademik kariyerini ilerletti. Ayrıca Yale, Princeton, Davenport Üniversitesi ve Wesleyan’da görev yaptı. 1965 yılında Amerikan vatandaşı oldu.

Hayatının aşkı olarak tanımladığı ve 18 yaş büyük olan Mary Hayward Weir’le evlendi fakat 1968 yılında Weir’i beyin kanserine yenilerek kaybetti. Daha sonra, üst sınıf Alman bir aileden Katherina von Fraunhofer’la evlendi.

Kosinski’nin yazdığı kitaplar, New York Times’ın en çok satanlar listesinde yer almayı başardı ve 30’dan fazla dilde yayınlanarak geniş bir okuyucu kitlesi tarafından okundu. Toplamda 70 milyon civarında satış rakamına ulaştı.

Yaşamının son yıllarında, kalp ritmindeki problem nedeniyle pek çok fiziksel ve mental sorunlarla boğuştu ve 3 Mayıs 1991’de intihar ederek hayatına son verdi.

Kosinski’nin üretken kaleminden çıkan eserler arasında, “The Future Is Ours, Comrade: Conversations with the Russians” (1960), “No Third Path” (1962), “The Painted Bird” (1965) ve “The Art of the Self: Essays à propos Steps” (1968) gibi başlıklar bulunur.

Jerzy Kosinski haberleri

Jerzy Kosinski, Jerzy Kosinski biyografisi, Jerzy Kosinski hayatı, Jerzy Kosinski özgeçmişi, Jerzy Kosinski hakkında, Jerzy Kosinski doğum yeri
Jerzy Kosinski fotoğraf, Jerzy Kosinski video, Jerzy Kosinski resim, Jerzy Kosinski kimdir?, Jerzy Kosinski kaç yaşında?, Jerzy Kosinski nereli,
Jerzy Kosinski memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!