Jimi Hendrix Biyografisi

Doğum tarihi: 27.Kasım.1942

Ölüm tarihi
Jimi Hendrix kaç yaşında öldü: 28
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Müzisyen
Jimi Hendrix doğum yeri: Seattle, A.B.D.
Ölüm yeri: Londra, İngiltere

Jimi Hendrix Kimdir?

Amerikalı gitar efsanesi ve bir neslin müzik ikonu olarak kabul edilen Jimi Hendrix, rock müziğe damga vuran isimlerden biri olarak tarihe geçti. Rolling Stone dergisi tarafından 2003’te tüm zamanların en iyi gitaristi ilan edilen Hendrix, Monterey Pop Festivali ve Woodstock Festivali gibi önemli etkinliklerde boy göstererek büyüleyici yeteneklerini sergiledi.

Hendrix, 27 Kasım 1942’de Seattle, Amerika’da dünyaya geldi. İlk başta Johnny Allen Hendrix olarak adlandırılan sanatçı, boşanmış bir çiftin beş çocuğunun en küçüğü olarak dünyaya geldi. Hendrix, annesini 16 yaşında kaybedince, onunla olan bağını koruyan tek şey gitarı oldu.

Hendrix ilk gitarını 14 yaşında alırken elektrikli gitarla ilk kez babası Al Hendrix aracılığıyla tanıştı. Babasının aldığı ikinci el gitarı kendi başına çalmayı öğrenen Hendrix, gençliğinde Elvis Presley ve Chuck Berry gibi rock ve blues gitaristlerini idol olarak benimsedi.

Washington Ortaokulu’ndan mezun olduktan sonra Garfield Lisesi’ne geçen Hendrix, öğrencilerin ırkçı tavırları ve müziğe aşırı ilgisi nedeniyle okulu terk ederek müzik kariyerine atıldı.

Müzik hayatına yerel barlarda ve kafelerde arkadaşlarıyla çaldığı gösterilerle başlayan Hendrix, daha sonra The Velvetones, Rocking Kings gibi gruplarda üne kavuştu. 1960 yılında araba hırsızlığı nedeniyle polisle başı belaya girdiğinde, Amerikan Ordusu’na katılarak başını beladan kurtardı. Ancak ordudaki hizmeti sırasında sorunlu davranışları ve sürekli uyuması nedeniyle sık sık bela bir durum ortaya çıktı ve 31 Mayıs 1962’de ordudan ayrıldı.

Orduda bas gitarist Billy Cox’la tanışan Hendrix, onunla birlikte Tennessee’ye taşındı ve The Casuals adında bir grup kurdu. Zaman içinde ismini King Kasuals olarak değiştiren grup, yerel müzik piyasasında bir yer edinmeyi başardı. 1964-1965 yılları arasında Little Richard ile çalışan Hendrix, bu dönemi, “Benim tek isteğim, Little Richard’ın sesini gitarımla çalmaktı” şeklinde nitelendirdi.

Hendrix, 1966’da eski Animals menajeri Michael Jeffery’le tanıştı ve onun yönlendirmesiyle The Jimi Hendrix Experience adlı kendi grubunu kurdu.
Hendrix ile grubunun ilk albümü “Are You Experienced?” Mayıs 1967’de İngiltere’de yayınlandı ve kısa sürede Kanada ve ABD’de de popüler oldu.
The Jimi Hendrix Experience 1969’da grup içindeki anlaşmazlıklar sonucunda dağıldı. Hendrix, Woodstock’ta Jimi Hendrix Experience adı altında sahne aldı ancak daha sonra grubunun adını “Gypsy Sun and Rainbows” olarak değiştirdiğini duyurdu.

Müzik dünyasının bu büyük oyuncusu, 18 Eylül 1970’te Londra’da hayatını kaybetti. Alkolle kullandığı ilaçların etkileşime girmesi sonucunda hayata veda eden Hendrix, öldüğünde kız arkadaşı tarafından bulundu. Sanatçının naaşı Seattle’a götürüldü ve Greenwood Memorial Park, Renton, Washington’da defnedildi.

Diskografi:

– The Jimi Hendrix Experience
Are You Experienced (1967) – 4x Platin Plak Ödülü
Axis: Bold as Love (1967) – Platin Plak Ödülü
Electric Ladyland (1968) – 2x Platin Plak Ödülü

– Jimi Hendrix/Band of Gypsys
Band of Gypsys (1970) [canlı kayıt]

Jimi Hendrix haberleri

Jimi Hendrix, Jimi Hendrix biyografisi, Jimi Hendrix hayatı, Jimi Hendrix özgeçmişi, Jimi Hendrix hakkında, Jimi Hendrix doğum yeri
Jimi Hendrix fotoğraf, Jimi Hendrix video, Jimi Hendrix resim, Jimi Hendrix kimdir?, Jimi Hendrix kaç yaşında?, Jimi Hendrix nereli,
Jimi Hendrix memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!