Joe Cocker Biyografisi

Doğum tarihi: 20.Mayıs.1944

Ölüm tarihi
Joe Cocker kaç yaşında öldü: 70
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Müzisyen, Sinema Oyuncusu
Joe Cocker doğum yeri: Sheffield, Güney Yorkshire, İngiltere
Ölüm yeri: Crawford, Colorado, ABD

Joe Cocker Kimdir?

Ünlü İngiliz rock ve blues şarkıcısı Joe Cocker, 22 Aralık 2014’te Amerika’da hayata veda etmiştir. 1993 yılında ‘Unchain My Heart’ şarkısıyla uluslararası anlamda bir üne kavuşmuştur.

joe Cocker, 20 Mayıs 1944’te İngiltere’nin Sheffield kentinde dünyaya gelmiştir, gerçek adı John Robert Cocker’dir. Müzik kariyerine abisi Victor’un müzik grubunda söylemeye başlayarak, 12 yaşındayken adım atmıştır.

1959’da kendi grubunun adını Cavaliers koymuştur ve grup içinde davul ve armonika çalıyordu. Kariyerinin ilk dönemlerinde Ray Charles ve Lonnie Donegan gibi sanatçılardan etkilendi. 1961 yılında ise Vance Arnold and the Avengers adlı yeni grubunu kurdu ve başarıya ulaştı.

1960’larda popülerlik kazanan Cocker, The Beatles gibi birçok sanatçının şarkılarını cover yaptı ve bununla tanındı. 1968’de Beatles’ın ‘With A Little Help from My Friends’ adlı şarkısını coverladı ve bu sayede Woodstock festivalinin simgesi oldu. 40 yıllık kariyeri boyunca 23 albüm yayınladı ve 2007 yılında Britanya İmparatorluğu Şövalyelik Nişanına kazandı.

1975’te çıkardığı ‘You Are So Beautiful’ ve 1987’de yorumladığı Ray Charles sarkısı ‘Unchain My Heart’ ile başarıyı yakaladı.

Cocker, 1978’de Jane Fonda’nın sahibi olduğu evde Kaliforniya, Santa Barbara’ya taşındı.

1983’te Jennifer Warnes ile düeti ‘Up Where We Belong’ ile Grammy ve diğer ödülleri kazandı.

Kendisinin en bilinen şarkıları Noublie Jamais, You are so beautiful, Unchain my heart’dır ancak bunların dışında Summer in the city ve Could you be loved gibi parçaları da çalmıştır.

Cocker, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı ile mücadele etmiştir.

Cocker, Pam Baker ile 11 Ekim 1987’de evlenmiş ve 1991 yılında eşi ile Colorado, Crawford’a taşınıp bir kafe açmış ve buradan kazandığı parayı yoksul çocukların eğitimine yardımcı olacak bir vakıf kurmak için harcamıştır.

Joe Cocker, 22 Aralık 2014’te akciğer kanseri nedeniyle Colorado, Crawford’da hayatını kaybetti.

1964’ten 2012’ye kadar 23 albüm çıkaran Cocker, ayrıca 1970’ten 2000’ye kadar birçok filmde kendisini oynamıştır.

Joe Cocker haberleri

Joe Cocker, Joe Cocker biyografisi, Joe Cocker hayatı, Joe Cocker özgeçmişi, Joe Cocker hakkında, Joe Cocker doğum yeri
Joe Cocker fotoğraf, Joe Cocker video, Joe Cocker resim, Joe Cocker kimdir?, Joe Cocker kaç yaşında?, Joe Cocker nereli,
Joe Cocker memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!