John Lennon Biyografisi

Doğum tarihi: 09.Ekim.1940

Ölüm tarihi
John Lennon kaç yaşında öldü: 40
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Müzisyen, Şair, Söz yazarı
John Lennon doğum yeri: Liverpool, İngiltere
Ölüm yeri: New York, ABD

John Lennon Kimdir?

The Beatles’ bir üyesi olan John Winston Ono Lennon, 9 Ekim 1940’ta İngiltere’nin Liverpool şehrinde dünyaya geldi. İşçi olan ebeveynleri ayrıldığında henüz 2 yaşındaydı ve Mary isimli teyzesi tarafından büyütüldü. Annesi Julia, o 17 yaşındayken zorlu bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Alfred isimli babası denizciydi ve Lennon, 20 yıl boyunca babasını sadece iki kez görebildi. Bu yalnızlık deneyimi, annesini küçük yaşta kaybetmiş olan “Paul McCartney” ile güçlü bir arkadaşlık kurmalarını etkiledi.

1956’da lise eğitimi sırasında, birlikte birçok büyülü şarkılar yaratacak olan Paul McCartney ile karşılaştı. 1958 Şubat’ında McCartney, Lennon’a George Harrison’u tanıttı. Ardından Stuart Sutcliffe adında bir basçı gruba katıldı ve grubun adının “The Silver Beetles” olmasını önerdi. Grup kurulduğunda 5 kişi idi. Temmuz 1960’da “The Silver Beetles” olan adlarını “The Beatles” olarak değiştirdiler.

Sanat okulunda eğitim alırken ilk eşi Cynthia ile tanıştı ve 1962 yılında evlendiler. Bir yıl sonra Julian adında bir oğulları oldu. Ancak, 1968 yılında Yoko Ono’ya aşık olduğunda, Cynthia’dan boşandı.

1968’de, sevgilisi ve avangard sanatçı olan Yoko Ono ile birlikte “Unfinished Music, No.1: Two Virgins” adlı albümünü çıkardı. “Two Virgins”, içeriği ve çıplak fotoğraflar yüzünden birçok tartışmalara sebep oldu. Beatles ile dünya çapında büyük başarılar elde ettiler ve eleştirmenler tarafından tarihin en iyi grubu olarak değerlendirildiler.

The Beatles’ın ünü, Lennon’ı bir rockstar olmanın ötesinde bir fenomen haline getirdi. Ancak bu durum bazı problemlere de yol açtı. Örneğin, 1966’da Filipinler’e gittiklerinde devlet başkanının grup için düzenlediği daveti reddetmeleri sonucunda, ülkeden ayrılırken korumasız bırakıldılar ve havaalanında saldırıya uğradılar.

Lennon ve Ono, 20 Mart 1969’da evlendiler ve birkaç ay sonra avangard albümlerini, “Unfinished Music, No.2: Life With the Lions” ve “The Wedding Album” yayınladılar.

1970’in sonlarında Beatles sona erdi ve Lennon solo kariyerine devam etti. Kendisi ve eşi Yoko Ono ile birlikte 11 albüm çıkardı. Kariyeri boyunca “hayalperest” olarak adlandırılan Lennon, 80’lerin başında uyuşturucu nedeniyle ABD girişi yasaklandı. 1976 yılında yeşil kartına kavuşarak ABD’ye giriş yapabildi. Ancak bu ülke, onun öldürüldüğü yer olacaktı. Lennon, 8 Aralık 1980’de Manhattan’daki evinin önündeki bir suikast sonucu hayatını kaybetti.

Ölümünden bir ay önce son albümü ‘Double Fantasy’ yayınlandı. Bu çalışma, Lennon’ın politik geçmişine nazaran daha yaşam dolu ve olumlu bir tonla hazırlandı. Son albümünden sonra, Lennon müzik endüstrisinde derin bir iz bırakarak ebediyete uğurlandı. Lennon’ın beş yıl boyunca müziğe ara verdiği ve ikinci oğlu Sean’ın doğduğu 1975 yılında, tekrar müziğe dönmeye hazırlanıyordu.

Lennon, kariyeri boyunca iki evlilik yaptı. İlk eşi Cynthia Powell ile 1962’de, ikinci eşi Yoko Ono ile ise 1969’da evlendi. Lennon ve Ono’nun Sean adında bir oğulları oldu. Hayatını ve kariyerini, müziğine olan tutkusu ve yaratıcılığı ile şekillendiren Lennon, tüm zamanların en sevilen ve etkili müzik sanatçılarından biri olarak anılıyor.

John Lennon’un Albümleri:
1968 – Unfinished Music no. 1: Two Virgins
1969 – Unfinished Music no. 2: Life with the Lions
1969 – Wedding Album 1969: Live Peace in Toronto
1970 – John lennon / Plastic Ono Band
1971 – Imagine
1972 – Sometimes in New York City
1973 – Mind Games
1974 – Walls and Bridges
1975 – Rock ‘n’ roll
1980 – Double Fantasy

John Lennon haberleri

John Lennon, John Lennon biyografisi, John Lennon hayatı, John Lennon özgeçmişi, John Lennon hakkında, John Lennon doğum yeri
John Lennon fotoğraf, John Lennon video, John Lennon resim, John Lennon kimdir?, John Lennon kaç yaşında?, John Lennon nereli,
John Lennon memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!