John Ronald Reuel Tolkien Biyografisi

Doğum tarihi: 03.Ocak.1892

Ölüm tarihi
John Ronald Reuel Tolkien kaç yaşında öldü: 81
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Yazar
John Ronald Reuel Tolkien doğum yeri: Güney Afrika
Ölüm yeri: İngiltere

John Ronald Reuel Tolkien Kimdir?

20. yüzyılın en önemli yazarlarından biri olan ve en bilinen eseri “Yüzüklerin Efendisi” ile tanınan İngiliz dil araştırmacısı ve yazar John Ronald Reuel Tolkien, 3 Ocak 1892’de İngiltere’ye bağlı olan Güney Afrika’nın bir kenti olan Bloemfontein’de dünyaya geldi.

Babası Arthur Tolkien bir banka müdürü idi ve ailesiyle beraber yeni bir hayat kurma umuduyla İngiltere’den Güney Afrika’ya taşınmıştı. Ancak, bölgenin zor koşulları sonucu annesi Mabel, Ronald ve ufak kardeşi Hilary’yi İngiltere’ye döndürme kararı aldı. Arthur’un onları takip etmesi planlarken 15 Şubat 1896’da aniden vefat etmesi üzerine, aile Sarehole isimli küçük bir köye yerleşti.

Sarehole Ronald’ın hayal gücü üzerinde büyük etkiler bıraktı. Özellikle bu köy doğasının güzellikleri ve ailenin çevresinde rastladığı karakterler hayatının eserleri üzerinde büyük bir ilham kaynağı oldu. Yıllarının büyük bir kısmını burada geçiren Ronald daha sonraki yıllarda bu köyün etkisini Yüzüklerin Efendisi’ndeki Shire köyündeki doğaya yansıttı.

Okul yaşamı boyunca diller ve dil bilimine olan ilgisi ailesinin dikkatini çekti ve Birmingham’daki King Edward’s Lisesi’nde diller üzerine devam etti. Bu dönemlerde de kendine ait bir dil tasarlamaya başladı ve bu, Yüzüklerin Efendisi’nde kullanacağı Elf dilinin adımlarını oluşturdu.

Gençliğinin başlarında, Birmingham’ın iki büyük yapısı olan Perrott’s Folly Kulesi ve Gamgee marka pamuk çokça dikkatini çekiyordu. Bu yapılar ve isimler daha sonra yazacağı Yüzüklerin Efendisi romanlarında sıkça yer aldı.

16 yaşındayken tanıştığı Edith’in aşkı hayatını derinden etkiledi. Ancak, onunla görüşmesi ailesi tarafından onaylanmıyordu. 21 yaşına geldiğinde Edith ile tekrar bir araya geldi ve kendisine rağmen nişanlı olan Edith, nişanını bozup 22 Mart 1916’da Tolkien ile evlendi.

Ancak, evlenmelerinin hemen sonrasında Birinci Dünya Savaşı patlak verdi ve Tolkien orduya katılıp Fransa’da savaştı. Savaşta iki yakın dostunu kaybedip bir bomba nedeniyle yaralandı ve İngiltere’ye döndü.

Savaştan sonraki hayatının çoğunu Oxford’da öğretim görevlisi olarak devam etti. Oxford’daki hocalık kariyeri boyunca dört çocuk babası oldu ve Yüzüklerin Efendisi’ndeki Orta Dünya’yı yaratmaya devam etti.

İlk yayınlanan eseri olan “Sir Gawain and The Green Knight” çeviri bir eserdi. Ardından yakın dostu Clive Staples Lewis ile birlikte bir düşünce gibi olan “Inklings”i kurdu ve 1937 yılında Hobbit’ i yayınladı. Hobbit ilk olarak hem olumlu hem de olumsuz tepkiler almış olsa da kısa bir süre sonra büyük bir başarı sağladı. Ardından Yüzüklerin Efendisi (The Lord Of The Rings) üzerinde çalışmaya başladı.

1955 yılında üçüncü bölümü İngiltere’de yayınlandı ve seriden beklenen ilgiyi göremedi. Ancak, Amerika’da 1965 yılında seri yayınlanınca bu durum hızla değişti. Özellikle gençlerin sevgisini kazanan Yüzüklerin Efendisi serisi çok kısa bir sürede dünya geneline yayıldı.

Tolkien, eşi Edith’in ölümünün üzerinden bir yıl geçtikten sonra 2 Eylül 1973’te hayatını kaybetti.

John Ronald Reuel Tolkien haberleri

John Ronald Reuel Tolkien, John Ronald Reuel Tolkien biyografisi, John Ronald Reuel Tolkien hayatı, John Ronald Reuel Tolkien özgeçmişi, John Ronald Reuel Tolkien hakkında, John Ronald Reuel Tolkien doğum yeri
John Ronald Reuel Tolkien fotoğraf, John Ronald Reuel Tolkien video, John Ronald Reuel Tolkien resim, John Ronald Reuel Tolkien kimdir?, John Ronald Reuel Tolkien kaç yaşında?, John Ronald Reuel Tolkien nereli,
John Ronald Reuel Tolkien memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!