John Steinbeck Biyografisi

Doğum tarihi: 27.Şubat.1902

Ölüm tarihi
John Steinbeck kaç yaşında öldü: 66
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Yazar
John Steinbeck doğum yeri: Salinas, Kaliforniya, ABD.
Ölüm yeri: New York, ABD

John Steinbeck Kimdir?

John Steinbeck, Amerikalı bir edebiyatçı olarak 27 Şubat 1902’de Kaliforniya’nın Salinas kentinde dünyaya geldi. Prusya kökenli bir baba ve İrlandalı bir göçmen annenin çocuğu olarak yoksul bir ailenin içinde büyüdü. Okul dışı zamanlarını genellikle çevredeki çiftliklerde çalışarak geçirdi.

Beş yıl aralığıyla 1920’den 1925’e kadar Stanford Üniversitesi’nde eğitim aldı. Okul sırasında edebiyat ve deniz biyolojisi dersleri aldı. Okulu yazı aşkı nedeniyle tamamlamadı ve okulu terk etti. Okul dışında birçok işte çalıştı ve bu deneyimlerini sonraki eserlerinde kullandı. Bu işler arasında çiftçilik, tuğla döşeme, boyama, hademe ve eczacılık bulunmaktadır. New York’a taşınmayı ve yazı kariyerine başlamayı umdu, ancak yazılarını yayınlamakta başarısız oldu ve 1926’da Kaliforniya’ya geri döndü. Sonraki iki yılını bir tatil evini koruyarak geçirdi ve bu dönemde ilk eserlerini yazmaya başladı.

1929’da ilk romanı Cup of Gold’ü (Altın Kupa) yazdı ve bu kitapta korsan Henry Morgan’ın hayatını anlattı. En bilinen eseri 1939 tarihli The Grapes of Wrath (Gazap Üzümleri) olup bu romanında hızlı tarım kapitalizmine dikkat çeker. Küçük toprak sahiplerinin bankalar tarafından zorla topraklarından çıkarıldığı ve açlık ve işsizlikle boğuşmak zorunda bırakıldığı anlatılır.

Steinbeck, 1937’de Of Mice and Men (Fareler ve İnsanlar), Cannery Row (Sardalya Sokağı), ve The Way to Heaven (Cennetin Yolu) gibi diğer önemli eserlerini yazdı. Çiftçi grevlerini In Doubious Battle (Bitmeyen Kavga) adlı romanında anlattı.

Türkiye’de “Yukarı Mahalle” ve “Kenar Mahalle” olarak yayınlanan Tortilla Flat adlı romanını 1935’te yazdı ve 1942’de bu çalışması filme alındı.

Steinbeck, 1940’ta Gazap Üzümleri romanı ile Pulitzer Ödülü, 1962’de ise Edebiyat dalında Nobel Ödülü’nü kazandı. 1942-1944 yıllarında Avrupa’da New York Herald Tribune gazetesi için muhabirlik yaptı. Ek olarak, 1950’de Avrupa’yı ve 1967’de Asya’yı ziyaret etti. 1965’te Vietnam’da savaş muhabiri oldu.

1952’de aile dramı East of Eden (Cennetin Doğusu) isimli romanını yazdı ve bu eseri 1955’te filme alındı. Birçok eseri de aynı şekilde sinemada hayat buldu.

John Steinbeck, 1930’da Carol Henning ile evlendi ve 20 Aralık 1968’de 66 yaşında hayatını kaybetti.

Kitapları Türkçeye çevrilmiş ve yayınlanmış olan John Steinbeck; Altın Kupa, Cennet Çayırları, Bilinmeyen Bir Tanrıya, Yukarı Mahalle, Bitmeyen Kavga, Fareler ve İnsanlar, Al Midilli, Uzun Vadi, Gazap Üzümleri, Ay Battı/Aysız Geceler, Sardalya Sokağı, İnci, Aşk Otobüsü, Alev, Cennetin Doğusu, Tatlı Perşembe, Pippin 4’ün Kısa Süren Saltanatı, Acı Hayat/Mutsuzluğumuzun Kışı, Amerika ve Amerikalılar, Unutulan Köy ve Viva Zapata gibi birçok önemli esere imza atmıştır.

John Steinbeck haberleri

John Steinbeck, John Steinbeck biyografisi, John Steinbeck hayatı, John Steinbeck özgeçmişi, John Steinbeck hakkında, John Steinbeck doğum yeri
John Steinbeck fotoğraf, John Steinbeck video, John Steinbeck resim, John Steinbeck kimdir?, John Steinbeck kaç yaşında?, John Steinbeck nereli,
John Steinbeck memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!