Johnny Cash Biyografisi

Doğum tarihi: 26.Şubat.1932

Ölüm tarihi
Johnny Cash kaç yaşında öldü: 71
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Şarkıcı, Söz yazarı, Müzisyen
Johnny Cash doğum yeri: Kingsland, Arkansas, ABD
Ölüm yeri: Nashville, Tennessee, ABD

Johnny Cash Kimdir?

Johnny Cash, country müziğinin önde gelen isimlerinden biri olup, en iyi sanatçılar listesinde zirvede yer buldu.

Johnny Cash, 1932’de ABD’nin Arkansas eyaletinde, Kingsland’de dünyaya geldi. Gerçek ismi J.R. Cash’ti ve Carrie Cash ve Raymond Cash’in oğluydu. Büyük kardeşi, evlerinde odun kırarken geçirdiği bir kaza sonucu hayatını kaybetti. Bu acı olay, aileleri için önemli bir yıkıma sebep oldu. Cash, ilerleyen yıllarda bu olayın üzerindeki etkisini birçok kez dile getirecekti. Genç yaşta müziğe başlayan Cash, lisede gitar çalmayı ve şarkı söylemeyi öğrendi. Deep ve özgün ses tonu, “yük treni” olarak da adlandırılan orkestrası Tennessee Üçlüsü, düzgün ve siyah elbiseleriyle ve etkileyici tavırlarıyla tanınmıştır.

Hava Kuvvetleri’ne katıldığında adını “John R. Cash” olarak değiştirdi. Askerlik görevini Almanya’da yaparken, ABD Hava Kuvvetleri’nin bir radyo operatörü olarak, ilk müzik grubunu kurdu.

1954’te müzik kariyerine gitarist Luther Perkins ve basçı Marshall Grant ile başladı. İlk başta Sun Records firması için gospel müzik çaldılar ama firma yetkilileri kendi şarkılarını çalmalarını istedi. Cash, 1955’te “Hey Porter”, “Cry Cry Cry” gibi çeşitli şarkılarını kaydetti ve bu şarkılar country müzik listelerine girdi.

Cash’in “I Walk The Line” şarkısı, hem country listelerinde bir numara oldu hem de pop listelerinde ilk 20’ye girdi. Bu başarının ardından ilk albümünü Sun Records’tan çıkardı. 1958’de Cash, daha büyük bir plak şirketi olan Columbia Records ile anlaştı. Bu şirketten “Don’t take Your Guns to the Ground” adlı hit parçayı çıkardı.

Johnny Cash’ın 1960’lı yıllarda uyuşturucu bağımlılığı sebebiyle hayatı oldukça sıkıntılı bir hal aldı. Ancak eşi June Carter Cash’in yardımıyla bu bağımlılığını yendi ve 1966’da boşandı.

1969-1971 yıllarında, “The Johnny Cash Show” adlı bir televizyon şovunda Amerikan ünlülerini ağırladı. Bu dönemde, Cash’in Bob Dylan ile olan arkadaşlığı da gelişti. 1971’te Cash, “Man in Black” adlı otobiyografik şarkısı ile başarı elde etti.

1975’te, “Man in Black” adlı ilk otobiyografisini yayınladı. 1985’te birkaç ünlü country sanatçısıyla beraber The Highwaymen grubunu kurdu ve ilk albümleri “Highwayman” büyük bir başarı elde etti. 1997’de ikinci otobiyografisi olan “Cash: The Autobiography” yayınlandı.

Johnny Cash, 71 yaşında şeker hastalığından dolayı hayatını kaybetti. Ölümünden dört ay önce hayatını kaybeden eşi June Carter ile aynı mezarlıkta toprağa verildi.

Cash’in hayatı 2005’te, Gill Dennis ve James Mangold tarafından yazılan ve Mangold’un yönettiği “Walk The Line” adlı sinema filmi ile anlatıldı. Filmde Cash’i Joaquin Phoenix, eşi June Carter’ı ise Reese Witherspoon oynadı.

Cash’in birçok albümü vardır. Bunlardan bazıları: With His Hot And Blue Guitar (1957), The Fabulous Johnny Cash (1958), Hymns by Johnny Cash (1959), Songs of Our Soil (1959), Ride This Train (1960), Now, There Was a Song! (1960), The Lure of the Grand Canyon (1961), Hymns from the Heart (1962), The Sound of Johnny Cash (1962) gibi birçok albümü bulunmaktadır.

Cash’in rol aldığı bazı filmler ve televizyon dizileri ise şunlardır: 1998’deki All My Friends Are Cowboys, 1993-1997 tarihleri arasında rol aldığı Dr. Quinn, Medicine Woman, 1997’deki Simpson Ailesi, 1996’daki Renegade, 1994’teki Johnny Cash: Delia’s Gone, 1988’deki Disneyland ve daha birçokları.

Johnny Cash haberleri

Johnny Cash, Johnny Cash biyografisi, Johnny Cash hayatı, Johnny Cash özgeçmişi, Johnny Cash hakkında, Johnny Cash doğum yeri
Johnny Cash fotoğraf, Johnny Cash video, Johnny Cash resim, Johnny Cash kimdir?, Johnny Cash kaç yaşında?, Johnny Cash nereli,
Johnny Cash memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!