Juanito Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1936
Juanito kaç yaşında: 87
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Juanito doğum yeri: Tunus

Juanito Kimdir?

Asıl adını Jean Claude Safrana koyan ebeveynleri, Juanito Safrana’yı 1936’da Cezayirli Yahudi bir aile olarak Tunus’ta dünyaya getirdiler. Doğduğunda Cezayir Fransa’nın sömürgesi olduğundan dolayı, Safrana Cezayir asıllı Fransız vatandaşı ve ayrıca profesyonel bir müzisyen oldu.

1965’te, o zamanlar Türkiye ve tüm dünyada trend olan ‘Los’lu İspanyol müzik gruplarından biri olan ‘Los Alcorson’ ile birlikte İzmir’de bir iş aldı. Durumunun ve fiziki görünümünün yanıltıcı olması sebebiyle birçok kişi onun İspanyol olduğunu düşündü. Müzik kariyerine Mogambo adlı kulüpte başladı ve kısa süre sonra fuarda performans sergileme fırsatı buldu. Sadece birkaç ay içinde Maksim Gazinosu’na geçerek sevilen bir Türk dostu haline geldi. Ancak, 1971 yılında eşi ve çocuklarıyla birlikte Paris’e döndü, Safrana bu durum karşısında peşlerinden gitmek zorunda kaldı.

Juanito, Türkiye’ye ilk kez geldiği üç aylık süre zarfında Türkçeyi öğrendi ve bir hayran kitlesi oluşturmayı başardı. Türkçe’yi hızla ve etkileyici bir şekilde öğrendi ve sonrasında Fecri Ebcioğlu, Ümit Yaşar Oğuzcan ve Selahattin Sarıkaya gibi değerli şarkı sözü yazarlarının çevirdiği birçok parçayı seslendirdi.

1968’de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına başvurduğunu belirtti ancak başvurusu ilgili makamlar tarafından, “sen tarihte Osmanlı toprağı olan Tunus’ta doğmuşsun, dolayısıyla zaten Türk sayılırsın” denilerek ertelendi. Emekli olana kadar Fransa’da çalışan Juanito, Türk vatandaşlığına kabul edileceği günü sabırla bekledi.

Juanito, 1969’da Aram Gülyüz’ün yönettiği “Tatlı Günler” adlı komedi filminde görev aldı. 2000 yılında, Hülya Koçyiğit ve Cihan Ünal’ın başrollerini paylaştığı ‘‘Nisan Yağmuru’’ adlı televizyon dizisinde de yer aldı.

1981’de, Fransa’da yaşarken gırtlak kanseri nedeniyle sesini kaybetti ve taksi şoförlüğüne başladı. Türkiye’ye 1994’te, TRT’nin daveti üzerine tekrar geldi ve Erkan Yolaç’la birlikte bir programda yer aldı.

2000 yılında eski kayıtları CD olarak yayınlandı ve tekrar geniş bir hayran kitlesi kazandı. 25 yıl taksi şoförü olarak çalıştıktan sonra Juanito, şimdi emekli olmuş ve her yıl tatil için İstanbul’daki Galata’daki evine dönüyor ve hala şarkılarını playback ile okuyor.

Juanito’nun 1960’larda çıkan bazı plakları arasında “Gardiyan”, “Arkadaşımın Aşkısın”, “Kumsaldaki İzler”, “Gurbet”, “Sus, Sus, Sus”, “Bebek”, “Bitti O Rüya”, “Bu Bir Başka Masal”, “Son Şarkım”, “Ay Beyaz Deniz Mavi”, “Artık Yalnızım”, “Kanma Arkadaş”, “Para İle Saadet Olmaz”, “Elveda Capri” ve “Canım Vatanım” bulunmaktadır.

Juanito haberleri

Juanito, Juanito biyografisi, Juanito hayatı, Juanito özgeçmişi, Juanito hakkında, Juanito doğum yeri
Juanito fotoğraf, Juanito video, Juanito resim, Juanito kimdir?, Juanito kaç yaşında?, Juanito nereli,
Juanito memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!