Kadri Gürsel Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Ocak.1961
Kadri Gürsel kaç yaşında: 62
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Gazeteci, Yazar
Kadri Gürsel doğum yeri: İstanbul

Kadri Gürsel Kimdir?

Kadri Gürsel, 21 Ocak 1961’de İstanbul’da dünyaya geldi. Eğitimi için 1972’de Galatasaray Lisesi’ne katıldı ve burada yatılı şekilde öğrenim gördü.

1980 12 Eylül Darbesi’ne ramak kala öğrencilik döneminde tutuklandı ve yaklaşık 3 yıl hapis hayatı yaşadı. Hapis sürecinin ardından sürgüne gönderildi ve Kayseri’ye yerleştirildi. Kendisine avukatları yardımcı oldu ve sürgün sürecini Ankara’ya taşıdılar.

Gazetecilik serüveni 1986 yılında Yeni Gündem dergisinde başladı. Temel ilgi alanları dünya haberleri ve dış politika oldu.

1988 yılında Yeni Gündem’in yayın hayatına son verilmesinin ardından Cumhuriyet, Güneş ve Sabah gazeteleri ve Nokta dergisinde çalıştı, editör ve muhabir olarak görev yaptı.

1993-1997 yılları arasında Agence France-Presse’in İstanbul muhabirliğini yürüttü.

1995 yılında Kuzey Irak’ta Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya yönelik operasyonunu takip etmek üzere Reuters’ın foto muhabiri Fatih Sarıbaş ile Irak’taydı. Türkiye’ye dönüş yolunda Diyarbakır’a gitme planları PKK militanları tarafından 31 Mart 1995’te kaçırıldıktan sonra değişti. 26 gün boyunca esir tutulduktan sonra Şırnak’ta serbest bırakıldılar. Bu süreci “Dağdakiler” adlı kitabında anlattı ve 1996 yılında yayımladı.

1998’de Milliyet Gazetesine geçiş yaptı ve haftalık çıkan “Artı Haber” dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yürüttü. Daha sonra Milliyet Gazetesi’nin dış haberler müdürlüğü görevine getirildi ve 2008 yılında bu görevini tamamladı.

Washington DC merkezli Al-Monitor internet sitesinin “Turkey Pulse” bölümü için yazılar yazdı.

2007 yılında köşe yazarlığına başladı ve 20 Temmuz 2015 tarihinde Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki patlama sonrasında twitter hesabından yaptığı paylaşımlar sonucu Milliyet Gazetesi’ndeki işine son verildi.

Kadri Gürsel ayrıca Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) Türkiye Ulusal Komitesi başkanlığı görevini yürütmektedir.

13 Eylül 2015 tarihinde Diken gazetesinde yazmaya başladı ve Nisan 2016’da ayrılarak Cumhuriyet Gazetesinde yazmaya devam etti. Eylül 2018’de Cumhuriyet Gazetesinden ayrıldı.

Özel hayatında Kadri Gürsel, Nazire Kalkan Gürsel ile evlidir ve Erdem Gürsel adında bir oğulları vardır.

Kadri Gürsel, 31 Ekim 2016’da Cumhuriyet Gazetesi’ne yönelik “FETÖ ve PKK terör örgütlerine üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek” suçlaması nedeniyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosunca gözaltına alındı ve 5 Kasım 2016 tarihinde tutuklandı.

25 Eylül 2017’de, 330 gün sonra görülen duruşmasında tahliye kararı verildi.

Kadri Gürsel’in Cumhuriyet Gazetesindeki yargılama süreci 2 yıl 6 ay hapis cezası ile sonuçlandı ve bu ceza 29 Mayıs 2019’da kesinleşti. Aynı gün adliyeye gidip teslim olan Gürsel, işlemlerinin tamamlanmasının ardından denetimli serbestlik hükümleri uygulanmak üzere cezaevine gönderildi. Ancak, 18 Haziran 2019 tarihinde tahliye edildi ve 21 Kasım 2019’da beraat etti.

Kadri Gürsel, 2018-2020 yılları arasında Al-Monitor platformunda yazılar yazdı ve şu anda Halk TV’de televizyon programları yapmakta ve internet sitesinde yazılar yazmaktadır.

Kendisinin aşağıdaki kitapları bulunmaktadır :
1996 – Dağdakiler
2016 – Turquie, année zéro
2018 – Ben de sizin için üzgünüm

Kadri Gürsel haberleri

Kadri Gürsel, Kadri Gürsel biyografisi, Kadri Gürsel hayatı, Kadri Gürsel özgeçmişi, Kadri Gürsel hakkında, Kadri Gürsel doğum yeri
Kadri Gürsel fotoğraf, Kadri Gürsel video, Kadri Gürsel resim, Kadri Gürsel kimdir?, Kadri Gürsel kaç yaşında?, Kadri Gürsel nereli,
Kadri Gürsel memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!