Kadri Ünalan Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1938

Ölüm tarihi
Kadri Ünalan kaç yaşında öldü: 73
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Piyanist, Müzisyen
Kadri Ünalan doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Kadri Ünalan Kimdir?

Kadri Ünalan, Anadolu pop akımının öncüsü olan, etkileyici müzik düzenlemeleri ve parçalarıyla müzik tarihinde önemli izler bırakan bir müzisyendi. 1958 yılında profesyonel müzik hayatına başladı ve 2011 yılında yaşamını kaybetti.

1938 doğumlu İstanbul’lu Kadri Ünalan, müziğe çocukken mızıka çalarak başladı. Müzik kariyerine 1958’de bir üyesi olduğu Kuyruklu Yıldızlar grubuyla adım attı. Piyano, org ve gitar gibi birçok müzik aletini çalabilen Ünalan, hızla dikkat çekti ve Erol Büyükburç’un orkestrasına dahil oldu.

1962 yılında, Erol Büyükburç’un orkestrasından ayrıldı ve kendi orkestrasını kurmak için yanına Necati Giray, Nüceyim Fener, Erdoğan Aktuğ ve Başar Tamer’i davet etti. Orkestra, canlı performansları ve sinema konserleriyle büyük ilgi topladı, ancak kadroyu bir arada tutma konusunda başarılı olamadı.

Bunun üzerine Kadri Ünalan, bir orkestra kurma kararı aldı ve bu sefer beraberinde; Muhittin Paydaş, Salim Dündar, Gönül Turgut ve diğerleri olan bir ekiple devam etti. Bu yeni kadronun başarısı, sahneden kayıtlara yansıdı ve aranan orkestralardan biri haline geldiler.

Ünalan, 1963’te, Özdemir Erdoğan ve Başar Tamer dahil olmak üzere kendi orkestrasıyla İstanbul Hilton’da bir dizi performans gerçekleştirdi. 1965’te Kervansaray Oteli’nde, 1966’da Tarabya Oteli’nde ve 1968’de Almanya, İsviçre, İtalya, Fransa, İsveç ve Norveç’te performanslar verdi. Ardından, 1975-1985 yılları arasında İsviçre’nin önemli otellerinde solo piyano-vokal olarak caldi.

1980’lerin ortasında Türkiye’ye dönen Ünalan, Sheraton Oteli ve Moda Deniz Kulübü’nde müziğe devam etti. 1993 ve 2000 yılları arasında Holiday Crowne Plaza Otel’de, ardından da bir dizi otel ve mekanlarda sahneye çıktı.

Kadri Ünalan’ın eşi, solist Lamia Ünalan’dı.

Kadri Ünalan, 8 Aralık 2011’de 73 yaşında İstanbul’da vefat etti.

Kadri Ünalan haberleri

Kadri Ünalan, Kadri Ünalan biyografisi, Kadri Ünalan hayatı, Kadri Ünalan özgeçmişi, Kadri Ünalan hakkında, Kadri Ünalan doğum yeri
Kadri Ünalan fotoğraf, Kadri Ünalan video, Kadri Ünalan resim, Kadri Ünalan kimdir?, Kadri Ünalan kaç yaşında?, Kadri Ünalan nereli,
Kadri Ünalan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!