Kazım Akşar Biyografisi

Doğum tarihi: 23.Temmuz.1953

Ölüm tarihi
Kazım Akşar kaç yaşında öldü: 70
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Sinema Oyuncusu, Dizi Oyuncusu
Kazım Akşar doğum yeri: Burhaniye, Balıkesir
Ölüm yeri: İstanbul

Kazım Akşar Kimdir?

Kazım Akşar, 2004 yılında “Kadın İsterse” adlı dizide Cavit karakterini canlandırarak bilinirliği arttırdı.

Akşar Balıkesir Burhaniye’de 23 Ağustos 1953’te dünyaya geldi. Radyo Çocuk Saatine 1969 yılında girdi ve radyoda “Arkası Yarın” ve “Mikrofonda Tiyatro” gibi yapımlarda oyuncu ve yönetmen olarak görev yaptı. Yaklaşık yüz farklı projede rol aldı ve yönetmenlik yaptı.

1978 yılında Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Yüksek Bölümü’nü tamamladı ve aynı yıl Devlet Tiyatroları’nda görev almaya başladı. 1986-1987 yıllarında İngiltere’ye Devlet desteğiyle gitti ve Peter Hall ile iş birliği yaparak National Theatre’da yardımcı yönetmen olarak çalıştı.

1988 yılında Ankara Üniversitesi’nde dört yıl boyunca Oyunculuk üzerine eğitime verdi. Ayrıca, ODTÜ ve Kadir Has Üniversitesi’nde Etkili ve Güzel Konuşma konularında öğretim görevlisi oldu.

Devlet Tiyatroları’nda Rejisör pozisyonunda görev yaparken, “Dialog Anlatım İletişim Eğitim Kurumu”nda da eğitmenlik yaptı. Kazım Akşar, kendi dışında Tiyatro İstanbul gibi özel tiyatro platformlarında da oyunculuk ve yönetmenlik yaptı.

Akşar, Yeşim Gül Akşar ile bir süre evli kaldı ancak boşandılar ve çocukları olmadı.

2004’te Birol Güven’in yapımcılığını üstlendiği, Hülya Avşar ve Cihan Ünal’ın başrolünü paylaştığı “Kadın İsterse” dizisinde Cavit karakterini canlandırdı. Diğer oyuncular arasında Deniz Çakır, Zerrin Sümer, Derya Baykal, Burçin Terzioğlu, Vildan Atasever ve Oğuz Oktay gibi isimler vardı.

2015’te Birol Güven’in yapımcılığını, Korhan Bozkurt’un yönetmenliğini yaptığı “Mayıs Kraliçesi” adlı dizide Yağmur Tanrısevsin’in yanı sıra Hatice Aslan, Ahmet Olgun Sünear, Samet Sırmalı, Burak Hakkı, Kazım Akşar, Derya Şensoy, Serhan Onat ve Erkan Taşdöğen gibi isimler de oyuncu kadrosunda yer aldı.

70 yaşında iken 28 Şubat 2023’te kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetti Akşar.

1993 yılında Ankara Sanat Kurumu tarafından “en iyi erkek oyuncu ödülü” aldı.

Tiyatro yönetmenliği yaptığı birçok oyun ve rol aldığı birçok film ve dizi bulunmaktadır.

Kazım Akşar haberleri

Kazım Akşar, Kazım Akşar biyografisi, Kazım Akşar hayatı, Kazım Akşar özgeçmişi, Kazım Akşar hakkında, Kazım Akşar doğum yeri
Kazım Akşar fotoğraf, Kazım Akşar video, Kazım Akşar resim, Kazım Akşar kimdir?, Kazım Akşar kaç yaşında?, Kazım Akşar nereli,
Kazım Akşar memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!