Kemal Burkay Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1937
Kemal Burkay kaç yaşında: 86
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar, Siyasetçi
Kemal Burkay doğum yeri: Mazgirt, Tunceli

Kemal Burkay Kimdir?

Kemal Burkay, 1937 Tunceli Mazgirt’te doğmuş olan bir eğitimci ve yazar. İlk eğitimini babasının mesleği üzerine aldı. Babası bir köy eğitmeniydi ve Burkay, ilkokulu çevre köylerde ve kendi köyünde tamamladı. Akçadağ Köy Enstitüsü’nde eğitimine devam ettikten sonra Diyarbakır-Ergani köy enstitüsünden mezun oldu.

1955’te öğretmen oldu ve Van’ın Muradiye ilçesi ve Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesindeki okullarda görev yaptı. 1956’da, Elazığ Lisesi’nde girdiği sınavları başarıyla geçti ve lise diploması aldı. Aynı yıl Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu. Eğitimi süresince öğretmenlik yaptı ve daha sonra Tarım Bakanlığı’nda muhasebe memuru olarak görev aldı.

Siyan üstlendiği görüşler ve ilgi gösterdiği Kürt sorunu nedeniyle onu izlemeye başlandı ve bir dönem Ankara’ya merkeze alındı. Bu sıradan durumdan hoşnut olmayarak avukatlık stajına girdi ve serbest avukatlığı başladı. İlk romanı 1964 yılında tefrika edildi ve ilk şiir kitabı 1967 yılında basıldı. 1975 yılında ise Özgürlük Yolu adlı dergiyi çıkardı.

Kemal Burkay’ın 1980’de ülkesini terk etmesinin ardından İsveç’e taşındı ve politik iltica aldı. İsveç’te Kürtçe ve Türkçe olarak dergiyi bastırmaya devam etti. Burkay, 29 yıl boyunca Kürdistan Sosyalist Partisi’nin Genel Sekreterliğini yürüttü ve 2003 yılında kendi isteğiyle bu görevini bıraktı. 2011’de Türkiye’ye döndü ve Hak ve Özgürlükler Partisi’ne katıldı. 2012’de gerçekleşen büyük kongrede parti genel başkanlığına seçildi.

Kemal Burkay haberleri

Kemal Burkay, Kemal Burkay biyografisi, Kemal Burkay hayatı, Kemal Burkay özgeçmişi, Kemal Burkay hakkında, Kemal Burkay doğum yeri
Kemal Burkay fotoğraf, Kemal Burkay video, Kemal Burkay resim, Kemal Burkay kimdir?, Kemal Burkay kaç yaşında?, Kemal Burkay nereli,
Kemal Burkay memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!