Kerime Nadir Azrak Biyografisi

Doğum tarihi: 05.Şubat.1917

Ölüm tarihi
Kerime Nadir Azrak kaç yaşında öldü: 67
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Yazar
Kerime Nadir Azrak doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Kerime Nadir Azrak Kimdir?

Kerime Nadir Azrak, 1917 yılında İstanbul’da Nadir Azrak adındaki babasından doğdu ve Saint Joseph Fransız Kız Lisesi’ni kariyerinin başında tamamladı. Kariyerinin ilk yıllarında şiirler yazan Azrak, 1937’de ilk hikayeleri Servet-i Fünun, Uyanış ve Yarımay adlı dergilerde yayımlandı. Ayrıca Aydabir, Yedigün ve Hayat gibi dergilerde düz yazıları bulunmaktadır. Aşk ve karasevda romanları bazen gazetelerin satış oranlarını artırmış, Hıçkırık adlı eseriyle ülke genelinde tanınmıştır. Bu roman, o döneme kadar doğan kız çocuklarına ‘Handan’ ve ‘Nalan’, erkek çocuklarına ise ‘Kenan’ ismini vermeyi moda haline getirmiştir. Aynı popülariteye Funda adlı romanı ile ulaşmıştır.

Azrak’ın 1940’ta yazdığı “Samanyolu” romanı, öncelikle Hakikat gazetesinde yayımlandı ve daha sonra kitap olarak basıldı. Bu roman, 1959’da Nevzat Pesen’in yönetmenliğinde, başrollerinde Göksel Arsoy ve Belgin Doruk’un olduğu bir film haline geldi.

1967’de bu roman bir kez daha, bu sefer başrollerinde Hülya Koçyiğit, Ediz Hun, Önder Somer, Nedret Güvenç, Uğur Kıvılcım, Suna Pekuysal ve Ömercik’in olduğu bir film haline geldi. Filmin yönetmenliğini Orhan Aksoy yaparken, senaryosunu Ahmet Üstel yazdı ve Metin Bükey müzikleri besteledi. Erman Film tarafından çekilen bu film çok beğenildi ve uzun süre vizyonda kaldı.

Ağırlıklı olarak aşk ve yırtık aşk temaları üzerine yazan Kerime Nadir’in toplamda 40’dan fazla romanı bulunmaktadır ve bunlardan yaklaşık 30’u film olarak uyarlanmıştır. Nadir, Maçka Palas’ta uzun yıllar boyunca yaşamış ve deneyimlerini “Romancının Dünyası” (1938) adlı kitabında anlatmıştır. Ayrıca Yeşil Işıklar (1937), Hıçkırık (1938), Seven Ne Yapmaz (1940), Gelinlik Kız (1943), Uykusuz Geceler (1945), Kahkaha (1946), Posta Güvercini (1950), Pervane (1955), Esir Kuş (1957) ve Sonbahar (1958) en bilinen romanları arasındadır.

Özellikle eserlerinin birçoğunun filmlere uyarlanması ile tanınan ve insanlara roman okuma aşkını aşılayan Kerime Nadir, 1984 yılında İstanbul’da hayata veda etti.

Kerime Nadir Azrak haberleri

Kerime Nadir Azrak, Kerime Nadir Azrak biyografisi, Kerime Nadir Azrak hayatı, Kerime Nadir Azrak özgeçmişi, Kerime Nadir Azrak hakkında, Kerime Nadir Azrak doğum yeri
Kerime Nadir Azrak fotoğraf, Kerime Nadir Azrak video, Kerime Nadir Azrak resim, Kerime Nadir Azrak kimdir?, Kerime Nadir Azrak kaç yaşında?, Kerime Nadir Azrak nereli,
Kerime Nadir Azrak memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!