Kim Ki-Duk Biyografisi

Doğum tarihi: 20.Aralık.1960
Kim Ki-Duk kaç yaşında: 63
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Yönetmen
Kim Ki-Duk doğum yeri: Bonghwa, Güney Kore

Kim Ki-Duk Kimdir?

Güney Kore’nin en tanınmış ve tartışılan sinema figürlerinden Kim Ki-Duk, kendi başına geliştirdiği benzersiz tarzıyla, çağdaşlarından farklılaşarak bir yönetmenlik, senaristlik ve yapımcılık virtüözüne dönüştü. Onun sanatı 2004 yılında Berlin Uluslararası Film Festivali’nde “Samaritan Girl” (Samaria) ve Venedik Film Festivali’nde de “3 iron” (Bin jib) filmleriyle en iyi yönetmen ödülünü kazanarak uluslararası arenada da takdir topladı.

Kim Ki-Duk’un hayat hikayesi 20 Aralık 1960’ta Güney Kore’nin Bonghwa şehrinin bir taşra köyünde başlar. Çocukluğunda yaramaz bir çocuk olarak tanımlanan Kim, ailesiyle birlikte 9 yaşındayken Seoul’a taşınmıştır. Ancak maddi sıkıntılarla geçen çocukluk yılları, onun tarım okulunda almak istediği eğitimini yarıda bırakıp, bir fabrika işçisi olarak çalışmasına neden olmuştur.

Kim, 20 yaşına geldiğinde deniz kuvvetlerine katıldı ve burada çavuş olarak 5 yıl hizmet etti. Bu süre zarfında ilişki ve karakter analizi konularında kapsamlı bir birikim elde etmiştir.

1990 yılında biriken parayla bir uçak bileti alıp Fransa’ya taşınan Kim, sanat eğitimi almak amacıyla orada bulundu ve kendi resimlerini satarak geçimini sağladı.

1993’te Kore’ye dönen Kim, film senaryosu yazıp, bir yarışmada iki senaryosuyla birden ödül kazandı. Onun film serüveni, sinema eğitimi almadan ve bir başka yönetmenin yanında asistanlık yapmadan başladı ve bu da ona kimsede olmayan bir bakış açısı ve eşsiz bir hikaye anlatma tekniği kazandırdı.

Crocodile (1996) adlı filmiyle kimliğini konuşturan Kim, “Wild Animals” adındaki filminde ise Koreli bir askerın Paris’teki yaşamını canlandırdı.

İlk filmlerindeki saldırgan enerji ve hayal gücü, bir sonraki yapımı ”Birdcage Inn”in renkli dünyasına yansıdı ve hayatın gerçeklerini katı bir dille izleyiciye aktardı.

4. filmi ”The Isle” yönetmen İçin bir dönüm noktası oldu. Yeteneğine nitelik kazandıran bu film, yönetmenin imgelerle konuşma yeteneğini ortaya çıkardı.

”Real Fiction”, yönetmenin hayal ve gerçek dünya arasında kendine yer bulduğu bir film oldu. Bu filmi, sırasıyla ”Address Unknown”, ”Bad Guy” ve ”The Coast Guard” izledi.

”Spring, Summer, Fall, Winter… and Spring” adlı filmi, yönetmenin sessiz, derin karakterine ayna tuttu ve olağanüstü bir görsellikle izleyicinin beğenisini kazandı.

Ünlü yönetmen Kim Ki-Duk, hesaplandığı (Budist) rahip rolündeki kıyafetleri ve aksesuarları kullanmak ve film çekmek konusundaki ısrarı ve inatla dikkat çekti.

Yönetmenliği dikkat çekici bir şekilde Kim Ki-Duk için yaşam, şiddet ve sinemanın iç içe olduğu bir dünyanın kapılarını açarken, filmlerindeki karakterler ise iyi ve kötü, çekici ve çirkin, normal ve abnormal arasında gidip gelirdi.

Kim Ki-Duk’un film ödülleri arasında 2012 – 69. Venedik Film Şenliği – Altın Aslan (Acı), 2012 – 9. Uluslararası Dubai Film Festivali – En İyi Yönetmen (Acı), 2004 – 54.Berlin Film Festivali – En İyi Yönetmen (Fedakar Kız) bulunmaktadır.

Kim Ki-Duk haberleri

Kim Ki-Duk, Kim Ki-Duk biyografisi, Kim Ki-Duk hayatı, Kim Ki-Duk özgeçmişi, Kim Ki-Duk hakkında, Kim Ki-Duk doğum yeri
Kim Ki-Duk fotoğraf, Kim Ki-Duk video, Kim Ki-Duk resim, Kim Ki-Duk kimdir?, Kim Ki-Duk kaç yaşında?, Kim Ki-Duk nereli,
Kim Ki-Duk memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!