Küçük İskender Biyografisi

Doğum tarihi: 28.Mayıs.1964

Ölüm tarihi
Küçük İskender kaç yaşında öldü: 55
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Yazar, Şair
Küçük İskender doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: Bodrum, Muğla

Küçük İskender Kimdir?

Derman İskender Över, 28 Mayıs 1964 doğumlu ve daha çok Küçük İskender mahlası ile bilinirken, edebiyat ve sinema dünyasına etkili bir şekilde girmiştir. Eğitim hayatına Kabataş Erkek Lisesi’nde başlamış, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde başladığı üniversite hayatını sosyoloji bölümünde sürdürmeye karar vermiştir. Ancak, sanata olan tutkusu nedeniyle eğitimini bırakıp tamamen edebiyata ve sinemaya yoğunlaşmıştır.

1980 yılından itibaren edebiyat dergilerinde yazmaya başlamış ve ilk şiiri Milliyet Genç Sanat Dergisi’nde yayımlanmıştır. Profesyonel yazarlık kariyeri ise 1985 yılında Adam Sanat Dergisi’nde başlamıştır. Kendisi, edebiyat dünyasında ‘Marjinal şair’ olarak tanınmaya başlamış ve birçok esere imza atmıştır. Bu eserler arasında şiir, roman ve özgür metinler kalıcı bir yer edinmiştir.

Yurtdışında da tanınan ve eserleri birçok antolojide yer alan Küçük İskender, 2000 yılında İtalya’da düzenlenen Avrupalı Genç Şairler Yarışması’nda ilk ona girmeye hak kazanmıştır. Ayrıca, aynı yıl içerisinde sinema dalındaki ödül jürisinde de yer alırken, ‘Bir Çift Siyah Deri Eldiven’ adlı şiiri ile Orhon Murat Arıburnu Ödülleri’nde birincilik almıştır.

Eğitim hayatına geri dönen İskender, Dokuz Eylül Üniversitesi Fotoğraf Bölümü master öğrencilerine ‘Postmodernizmin Görsel Malzemeye Etkisi’ üzerine bir seminer vermiştir. Aynı zamanda farklı ülkelerde ve üniversitelerde konuşmalar yaparak kendini geliştirmiştir.

2006 yılında ‘İskender’i Ben Öldürmedim’ adlı şiiri ile Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü kazanan İskender, 2014’te Erdal Öz Edebiyat Ödülü ve 2017’de Necatigil Şiir Ödülü’nü de kazandı.

Küçük İskender, aynı zamanda çeşitli filmlerde de oyuncu olarak rol almış olup, ayrıca seslendirme, senaristlik, radyo programcılığı gibi işlerde de bulunmuştur. Hayatının son döneminde kanser teşhisi konulan İskender, 3 Temmuz 2019 tarihinde Bodrum’da hayatını kaybetmiştir.

Küçük İskender haberleri

Küçük İskender, Küçük İskender biyografisi, Küçük İskender hayatı, Küçük İskender özgeçmişi, Küçük İskender hakkında, Küçük İskender doğum yeri
Küçük İskender fotoğraf, Küçük İskender video, Küçük İskender resim, Küçük İskender kimdir?, Küçük İskender kaç yaşında?, Küçük İskender nereli,
Küçük İskender memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!