Lale Başar Biyografisi

Doğum tarihi: 27.Ocak.1964
Lale Başar kaç yaşında: 59
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Dizi Oyuncusu, Sinema Oyuncusu
Lale Başar doğum yeri: Ordu

Lale Başar Kimdir?

Ordu doğumlu olan Lale Başar, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’ndaki eğitimini 1986 yılında tamamladı ve aynı yıl Bursa Devlet Tiyatrosu’nda görevine başladı. 1994 yılında Ankara Devlet Tiyatrosu’na geçiş yaptı ve 2009’da buradan emekli oldu.

Tiyatro yönetmeni Kemal Başar ile evli olan Lale Başar’ın Savaş Alp Başar adında 1996 doğumlu bir oğlu bulunmaktadır.

2017’de Jessica May ve Tolga Mendi’nin başrolünde olduğu “Yeni Gelin” adlı diziye Kamilla Öztürk karakteriyle katıldı. Bu dizide Lale Başar, Mustafa Avkıran, Dağhan Külegeç, Sema Keçik, Renan Bilek, Burçin Bildik, Zeynep Kankonde ve Ümit Yesin ile birlikte rol aldı.

Lale Başar, ödüllü bir sanatçıdır. Aldığı ödüller arasında 2015’te Sinema Yazarları Derneği tarafından “Köksüz” filmi için “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Performansı” ödülü, 2014’te Berlin Film Festivali’nde “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü ve Altın Koza’da “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödülü de bulunmaktadır. Ayrıca 1994 yılında Ankara Sanat Kurumu tarafından “Övgüye Değer Kadın Oyuncu” olarak değerlendirildi ve 1986’da Bursa Tiyatro Ödülleri’nde “Yılın Sanatçısı” seçildi.

Tiyatro oyunlarından filmlere ve dizilere kadar geniş bir oyunculuk kariyeri bulunmaktadır. Bu işler arasında “Hamlet”, “Oğluma Bir Haller Oldu”, “Kendime Kıyamam”, “Yer Demir Gök Bakır” gibi tiyatro oyunları ile “Sihirli Annem”, “Aykut Eniste 2”, “Bay Yanlış”, “Aynen Aynen” gibi dizi ve filmler yer almaktadır.

Lale Başar haberleri

Lale Başar, Lale Başar biyografisi, Lale Başar hayatı, Lale Başar özgeçmişi, Lale Başar hakkında, Lale Başar doğum yeri
Lale Başar fotoğraf, Lale Başar video, Lale Başar resim, Lale Başar kimdir?, Lale Başar kaç yaşında?, Lale Başar nereli,
Lale Başar memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!