Lale Belkıs Biyografisi

Doğum tarihi: 28.Kasım.1938
Lale Belkıs kaç yaşında: 85
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Model, Şarkıcı, Sinema Oyuncusu
Lale Belkıs doğum yeri: İstanbul

Lale Belkıs Kimdir?

28 Kasım 1938’de İstanbul, Eyüp’te doğan Lale Belkıs, aslen Belkıs Durmaz’dır. Evlilik yaşına kadar Eyüp’teki yedi odalı aile evinde ikamet ettikten sonra ailesiyle birlikte Moda’ya taşındılar. Durmaz ailesinin altıncı ve en küçük çocuğu olarak dünyaya gelen Belkıs, Beyoğlu Olgunlaşma Enstitüsünde eğitimini tamamlamıştır. Babası Çanakkale Savaşı’nda gazi olmuş bir muhabere subayı, İsmail Durmaz’dır ve annesi Hacer Hanım’dır.

Sanat yaşamına 1953 yılında adım atmış ve ilk Milli Manken ünvanının sahibi olmuştur. Enstitü tarafından düzenlenen bir defilede, ilgi odağı olmuş ve model olarak seçilmiştir. Sonuç olarak, giydiği kıyafetleri dünyanın birçok ülkesinde tanıtmak için bir geziye çıkmıştır. Bu yolculuğa babasının bilgisi dışında çıktı ve adını değiştirdi. Farklı ülkelerin kraliyet aileleri ve önemli kişileri Türkiye’ye geldiğinde, Lale Belkıs defilelerde öncelikle davet edilen isim oldu.

Lale Oraloğlu’nun ısrarı sonucunda tiyatroda performans sergilemeye başlamış ve 1960’da ‘Evlilik Dolabı’ adlı oyununda İsveçli bir kadını canlandırma teklifini kabul etmiştir. Tiyatroda oyunculuk ve ders deneyimi kazanmış ve tiyatro oyunlarında farklı roller üstlenmiştir.

1962 ünlü tiyatro oyuncusu Pekcan Koşar ile evendi. Bu evlilik bir oyun kadar kısa sürdü ve daha sonra boşandılar. Boşandıktan sonra, ‘Evlilik Dolabı’, ‘Boeing Boeing’, ‘Becerikli Kaynana’ gibi tiyatro oyunlarında yer aldı. Pekcan Koşar ile evliliklerinin bitmesinin ardından kendi tiyatro grubunu kurmuştur.

“Ölüm Tarlası” adlı film ile 1966’da sinema dünyasına adımını atmıştır. Sinema kariyeri boyunca birçok önemli filmlerde rol aldı. Ayrıca seslendirme de yaptı ve Sophia Loren, Ava Gardner ve Cahide Sonku gibi ünlü isimleri seslendirdi. Ajda Pekkan’la birlikte yer aldığı “Harun Reşid’in Gözdesi” filmi ve 1984 tarihli Atıf Yılmaz klasiği ‘Dağınık Yatak’ filmi kariyerinin önemli noktalarındandır.

Müzik kariyerine 1967’de başlamış, nota ve solfej üzerine eğitim alarak şarkılar söylemiştir. Ünlü İstanbul gece kulüplerinde sahne almış ve İngilizce ve Fransızca şarkılar söylemiştir.

Belkıs, ikinci evliliğini 1975’te Ateş Böceği lakabıyla tanınan Yalçın Otağı ile yapmıştır. Eşi Ateş Böceği Yalçın Otağı, 15 Ağustos 2014’te hayatını kaybetmiştir.

11.25 maddesi nedeniyle bir süre Datça’daki Ak Tur Tatil Köyü’nde yaşamıştır.

Kariyerine dair anılarını “İpek Çoraplar” adlı kitabında toplayan Lale Belkıs, 1970 yılında, 7. Antalya Altın Portakal Film Festivalinde “Kalbimin Efendisi” filmiyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır.

Çocuğu olmayan Lale Belkis, son olarak albüm ve film kariyeri boyunca birçok başarılara imza atmıştır.

Lale Belkıs haberleri

Lale Belkıs, Lale Belkıs biyografisi, Lale Belkıs hayatı, Lale Belkıs özgeçmişi, Lale Belkıs hakkında, Lale Belkıs doğum yeri
Lale Belkıs fotoğraf, Lale Belkıs video, Lale Belkıs resim, Lale Belkıs kimdir?, Lale Belkıs kaç yaşında?, Lale Belkıs nereli,
Lale Belkıs memleketi


Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!