Lamartine Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Ekim.1790

Ölüm tarihi
Lamartine kaç yaşında öldü: 79
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Yazar, Şair, Politikacı
Lamartine doğum yeri: Macon, Fransa
Ölüm yeri: Paris, Fransa

Lamartine Kimdir?

Dolunay ismiyle Alphonse Marie Louise Prat de Lamartine bilinen bu efsanevi figür, 21 Ekim 1790 tarihinde Fransa’nın Macon şehrinde dünyaya geldi. Katolik ve yüksek derecede krala bağlı bir soylu ailede hayata başladı.

Cizvit kolejinde eğitim aldığı Balley’de büyüdü. 1814’te Napolyon’un sürgündeki dönemlerinden olan Elbe Adası dönemi sona erip Bourbon Hanedanı Fransa tahta geçtiğinde, Kral XIII. Louis için bir yıl muhafızlık yaptı.

Devrimden sonra siyasi alanlarda ciddi mesai geçirerek Dışişleri Bakanlığı üstlendi. Ancak Hıristiyanlıkta yaşadığı çelişkiler, tüm inançlarını sorgulamasına ve uzaklaşmasına yol açtı. Bunun yerine, kalp saflığına dayanan transandantalizm felsefesine yönelerek kendi yolunda ilerledi.

Napoli’de Fransız elçiliğinde elçilik katibi olarak görev aldığı 1820 yılında, on yıl boyunca Napoli ve Floransa’da bulunarak, yazmayı sürdürdü. “Şairce Düşünceler”, “Sokrat’ın Ölümü” ve “Şairce Dini Ahenkler” gibi işlerle tanındı ve ilk kez uluslararası düzeyde yanıt aldı.

1829’da seçkin Fransız Akademisi’ne üye olarak kabul edildi. 1830’da Louis-Philippe tahta geçince politikaya atılarak bir dizi diplomatik görevi bıraktı. Seçim zaferi kazanabileceğine dair umutları boşa çıktığında, Lamartine ailesini alıp özel bir gemiyle seyahate çıktı.

1833’te milletvekili seçildiğini öğrendiğinde, seyahatini hemen durdurdu ve Anadolu ve Almanya üzerinden eve döndü. Lamartine, aynı yıl tarihsel bir ziyaretin ardından İstanbul’da Sultan Abdülmecit tarafından iyi niyetle karşılandı.

III. Napolyon tarafından gerçekleştirilen darbenin ardından, Lamartine 1850 yılında ikinci kez İstanbul’a giderek Sultan Abdülmecit ile görüştü ve nihai hedeflerinden biri olan İzmir’deki bir çiftliği işletmekti. Ancak, çiftliği çalıştırmak için gerekli olan sermayeyi temin edemeyerek projeyi bırakmak zorunda kaldı.

Lamartine, 1820’de Maria-Ann Birch ile evlendi ve çiftin bir kızları oldu. Ancak 1863’te eşini ağır bir hastalık nedeni ile kaybetti. Lamartine kalan ömrünü yoksulluk içinde geçirdi ve 1869’da Paris’te hayatını kaybetti. Kendisini hatırlayanların içlerinde en çok yer bulan eserlerinden bazıları; “Sırdaşlıklar”, “Yeni Şairce Düşünceler”, “Sokratın Ölümü”, “Harold’un Haccının Son Şarkısı”, “Şairce ve Dini Ahenkler”, “Bir Meleğin Düşüşü”, “Şairce İçe Kapanışlar”, “Jinondenler Tarihi”, “Yeni Sırdaşlıklar”, “Genevieve, Bir Hizmetçi Kızın Hikayesi” ve “Saint Point’daki Taş Heykeltraşı” oldu.

Lamartine haberleri

Lamartine, Lamartine biyografisi, Lamartine hayatı, Lamartine özgeçmişi, Lamartine hakkında, Lamartine doğum yeri
Lamartine fotoğraf, Lamartine video, Lamartine resim, Lamartine kimdir?, Lamartine kaç yaşında?, Lamartine nereli,
Lamartine memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!