Larry Niven Biyografisi

Doğum tarihi: 30.Nisan.1938
Larry Niven kaç yaşında: 85
Kilo & Boy:
Burcu: Boğa
Meslek: Yazar
Larry Niven doğum yeri: Kaliforniya, A.B.D.

Larry Niven Kimdir?

Üstün bir bilimkurgu yazarı olan Laurence van Cott Niven, ABD’de doğmuş ve Hugo, Locus, Ditmar ve Nebula gibi birçok prestijli ödüle layık görülmüştür. Niven, özellikle Ringworld olarak bilinen en ünlü eseriyle tanınır ve birçok bilimsel teori ve yaklaşımları harmanlayarak bilimkurgu edebiyatına önemli katkılarda bulunmuştur.

Niven, 30 Nisan 1938’de Los Angeles, ABD’de dünyaya geldi. Matematik eğitimi aldığı California Institute of Technology’den mezun oldu ve ayrıca Washburn Üniversitesi’nde de yan dal olarak psikoloji eğitimi gördü.

Niven’in ilk yayınlanan eseri olan “The Coldest Place”, 1964 yılında yazıldı ve Merkür gezegeninin karanlık tarafında geçen bir hikayeyi anlatıyordu. İki yıl sonrasında ise ilk romanı “World of Ptavvs” yayınlandı ve bu, onu bilimkurgu çevrelerinde tanınır yaptı.

1970 yılında yayınlanan ve en çok tanınan eseri olan Ringworld ile Niven, kendine özgü bir bilimkurgu evreni olan “Known Universe”ı tanıttı. Bu evrende, insanlar ve diğer akıllı yaşam formları bir araya geliyor ve Ringworld isimli bir yapay dünyayı keşfetmeye çalışıyorlar. Bu eser, Niven’e 1970 yılında Nebula ve 1971’de ise Hugo ve Locus ödüllerini kazandırdı. Ringworld serisinin devamı olan “Halkadünya Mühendisleri”, “Halkadünya Tahtı” ve “Halkadünya’nın Çocukları” eserleri sırasıyla 1980, 1996 ve 2004 yıllarında yayınlandı.

Niven, Ringworld dışında da “The Patchwork Girl”, “Fleet of Worlds”, “Destroyer of Words” gibi birçok ünlü eseri kaleme aldı ve ayrıca Steven Barnes, Edward M. Lerner gibi yazarlarla birlikte ortak eserler de verdi.

Bilimkurgu dışında da eserler veren Niven, ayrıca popüler çizgi roman karakteri Green Lantern için senaryo ve konsept geliştirdi.

Niven, bugün hâlâ Kaliforniya’da yaşamakta olup, 1969 yılından bu yana bilimkurgu hayranı Marilyn Joyce Wisowaty ile evlidir.

Larry Niven haberleri

Larry Niven, Larry Niven biyografisi, Larry Niven hayatı, Larry Niven özgeçmişi, Larry Niven hakkında, Larry Niven doğum yeri
Larry Niven fotoğraf, Larry Niven video, Larry Niven resim, Larry Niven kimdir?, Larry Niven kaç yaşında?, Larry Niven nereli,
Larry Niven memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!