Latife Tekin Biyografisi

Doğum tarihi: 31.Aralık.1957
Latife Tekin kaç yaşında: 66
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Yazar
Latife Tekin doğum yeri: Karacahevenk köyü, Bünyan, Kayseri

Latife Tekin Kimdir?

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Latife Tekin, 1957’de Kayseri’nin Bünyan bünyesindeki Karacahevenk köyünde dünyaya geldi. 1966 yılında ailesi ile İstanbul’a yerleşti ve 1974 yılında Beşiktaş Kız Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Telefon Başmüdürlüğü’nde 1976 ve 1977 yıllarında görev yaptı ve bu kurumdan ayrıldıktan sonra yazarlık kariyerine başladı, başlıca çalışmalarını İstanbul’da gerçekleştirdi.

1983’te yayınlanan ilk kitabı “Sevgili Arsız Ölüm”de, kent yaşamına ilk kez gelen bir ailenin hikayesini masalsı bir dille anlattı. 1960’larda başlayan köyden kente göç sürecini ve gecekondu yaşamıyla tanışan insanları mercek altına aldı. Üstkatta yaşayan Gabriel Garcia Marquez’in “Yüzyıllık Yalnızlık” kitabından esinlenen tarzı ve Anadolu köy yaşamının anlatımı ile geniş bir ün kazandı.

İkinci eseri “Berci Kristin Çöp Masalları”, ilk romanıyla benzerlerine rastladı ve Çiçektepe çöplüğündeki gecekondu hayatının ve onların doğayla ve belediyeyle olan mücadelelerini kara mizahtan süzerek anlattı. 1986 yılında yazdığı “Gece Dersleri” kitabında ise 1980 öncesi bir devrimci örgütün iç yüzünü gözler önüne serdi ve bu kitap yazarın kariyerinde bir dönüm noktası oldu.

Tekin’in eserleri birçok farklı dilde yayınlandı ve onun farklı stil ve yaklaşımları onu çağdaş edebiyat dünyasında bir öncü haline getirdi. Tekin, çizgisel bir evlilikten Yasemin adında bir kızı vardır.

Berci Kristin Çöp Masalları, yarı biyografik bir eser olup, İngiltere ve Amerika’da John Berger’ın kaleme aldığı bir önsözle yayınlandı, İtalya’da ve Fransa’da çevrildi.

1984’te Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Bir Yudum Sevgi” filminin senaryosunu yazdı. Film, 22. Antalya Film Şenliği’nde Altın Portakal ödülü kazandı ve 1986’da Uluslararası İstanbul Sinema Günlerinde en iyi film seçildi.

Gümüşlük’teki Edebiyat Evi projesini başlatan ve bu projenin tamamlanması için çalışan Tekin, Bodrum’a bir mekân kazandırdı ki burada herkes yazabilecek, tartışabilecek ve sanatçılar büyük şehrin karmaşasından uzakta eser oluşturabilecekler.

Latife Tekin, roman ve öykü dallarından oluşan geniş bir eserler listesine sahiptir ve en son kitabı “Zamansız”, 2022’de yayınlandı. İki kez ödül kazandı; 2005 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Edebiyat Ödülü ve 2019 yılında Erdal Öz Edebiyat Ödülü.

Latife Tekin haberleri

Latife Tekin, Latife Tekin biyografisi, Latife Tekin hayatı, Latife Tekin özgeçmişi, Latife Tekin hakkında, Latife Tekin doğum yeri
Latife Tekin fotoğraf, Latife Tekin video, Latife Tekin resim, Latife Tekin kimdir?, Latife Tekin kaç yaşında?, Latife Tekin nereli,
Latife Tekin memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!