Laurel ve Hardy Biyografisi

Doğum tarihi:
Laurel ve Hardy kaç yaşında:
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Komedyen, Sinema Oyuncusu
Laurel ve Hardy doğum yeri:

Laurel ve Hardy Kimdir?

Stan Laurel, 16 Haziran 1890’da İngiltere’nın Lancashire bölgesinde doğmuş ve 23 Şubat 1965’te Amerika’da Santa Monica, Kaliforniya’da hayatını kaybetmiştir. Aynı şekilde Oliver Hardy, 18 Ocak 1892’de Amerika’nın Georgia bölgesinde Harlem’de doğup 7 Ağustos 1957 tarihinde Hollywood, Kaliforniya’da vefat etmiştir.

Stan Laurel ve Oliver Hardy, Amerikan sinemasının önemli komedi ikililerinden olmuş ve “Şişko ve Sıska” olarak Türkiye’de tanınmışlardır. Sessiz sinemada başladıkları kariyerlerine, sinemanın sesli dönemine geçiş yaparak devam etmişler ve bu dönemde ünlerini daha da pekiştirmişlerdir.

1927’de Stan Laurel ve Oliver Hardy “Wives” ve “Duck Soup” adlı filmlerde ilk kez birlikte öne çıktılar. Seyircinin bu filmdekiler etkileşiminden memnun kalan Roach stüdyoları, Yönetici Leo McCarey tarafından birlikte çalışmalarına devam etme kararı alındı ve “Laurel-Hardy” filmlerine bu şekilde start verildi.

1932 tarihli “The Music Box” adlı filmle Oscar kazanan ikili, kariyerlerinin son filmlerini 1950 ve 1951 yıllarında Fransa’da çektiklerini söylenebilir. İkili toplam 106 filmde rol aldı ve bu filmlerin 40’ında sesli, 32’sinde sessiz olarak başrol oynadılar. Geriye kalan 11 filmde ise misafir veya yardımcı oyuncu olarak görev aldılar.

Hardy, 1892’de Georgia’da doğdu ve evden kaçarak bir tiyatro grubuna katıldı. 1910’da Milledgevil’deki tiyatroda yönetici ve yardımcı rollerde görev aldı. 1914 yılında “Outwitting Dad” adlı ilk filmde rol aldı. 1917’de Los Angeles’e taşınarak Hollywood’da filmlerde yer aldı. Üçüncü eşi Myrtle Reeves ile evlendi. Hardy, şişmanlık, badem bıyığı ve zeki halleriyle bilinir.

Stan Laurel, Arthur Stanley Jefferson adıyla 1890 yılında İngiltere’de doğdu. Bir sanatçı ailesinin çocuğu olan Lourel, 16 yaşında Glasgow’da ilk kez sahneye çıktı. 1910 yılında Fred Karno’nun tiyatro topluluğuna katıldı ve Charlie Chaplin’le birlikte Amerika turnesine katıldı. Turnenin sonunda Amerika’da kaldı ve adını Stan Lourel olarak değiştirdi. Laurel, sürekli ağlaması ve saf halleriyle tanınır. 1917-1927 yılları arasında yaptığı 80 filmde rol aldı.

Stan Laurel ve Oliver Hardy’nin karakterleri tam bir tezattı. Laurel masum, saf ve beceriksizdi; Hardy ise kendini zeki, otoriter ve kibirli olarak görürdü. Ancak, her defasında gülünç duruma düşerdi.

Laurel ve Hardy haberleri

Laurel ve Hardy, Laurel ve Hardy biyografisi, Laurel ve Hardy hayatı, Laurel ve Hardy özgeçmişi, Laurel ve Hardy hakkında, Laurel ve Hardy doğum yeri
Laurel ve Hardy fotoğraf, Laurel ve Hardy video, Laurel ve Hardy resim, Laurel ve Hardy kimdir?, Laurel ve Hardy kaç yaşında?, Laurel ve Hardy nereli,
Laurel ve Hardy memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!