Led Zeppelin Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1968
Led Zeppelin kaç yaşında: 55
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Led Zeppelin doğum yeri: İngiltere

Led Zeppelin Kimdir?

1968’de Jimmy Page önderliğinde kurulan Led Zeppelin, İngiltere’nin en ünlü rock gruplarından biridir ve ağır metalin öncülerinden kabul edilir. Led Zeppelin, Rolling Stones tarafından “rock tarihinin en dayanıklı gruplarından biri” olarak anıltıldı.

Led Zeppelin, ağır metal müziği halk müziği, mitoloji ve mistisizm unsurlarıyla birleştirdi ve oldukça başarılı oldu. 1980’de baterist John Bonham’ın ölümünün ardından grup dağıldı ancak hala tüm dünyada saygı görmeye devam ediyor.

1971’de tuhaf bir teknik kullandılar ve albümlerinin kapaklarına ad yerine her bir üyeyi temsil eden dört sembol koydular. Bu semboller, Bonham için bağlı üç çember, Paul Jones için bir Kelt sembolü, Robert Plant için bir Mu uygarlığı simgesi ve Jimmy Page için “ZOSO” olarak bilinir.

Led Zeppelin, 1970’ler boyunca müzik listelerinden düşmedi ve endüstrinin unutulmaz eserleri arasına girdi. Şarkılarından “Stairway to Heaven”, radyo tarihinde en çok çalınan parça oldu.

Led Zeppelin, totalde 300 milyonun üzerinde albüm satışıyla The Beatles’dan sonra en çok satan müzik grubu oldu. Grup ilk olarak The New Yard adını aldı, ancak daha sonra isimlerini Led Zeppelin olarak değiştirdiler ki bu isim, The Who’nun bateristi Keith Moon’un “Bu hızla, bir kurşun zeplin gibi yere çakılırsınız” yorumundan geldi.

Grup, tamamen kendi tarzlarına uygun olan ve kendilerini daha da çok hissettiren Led Zeppelin II albümünü çıkardı. Onu, en ünlü şarkılarından biri olan Whole Lotta Love takip etti. Ancak, grubun USA turnesinin ardından Plant’ın bir araba kazası geçirmesi ve Bonham’ın 1980’de aşırı alkol sonucu ölmesi nedeniyle grup dağıldı.

Led Zeppelin, birçok albüm ve tekli çıkararak müzik dünyasının en önemli oyuncularından biri oldu. Bunlar arasında:

Albümler:
1969, Led Zeppelin
1969, Led Zeppelin II
1970, Led Zeppelin III
1971, başlıksız
1973, Houses of the Holy

Tekliler:
1969, Good Times Bad Times
1969, Whole Lotta Love
1970, Immigrant Song
1971, Black Dog
1972, Rock and Roll / Four Sticks
1975, Trampled Under Foot / Black Country Woman.

Led Zeppelin haberleri

Led Zeppelin, Led Zeppelin biyografisi, Led Zeppelin hayatı, Led Zeppelin özgeçmişi, Led Zeppelin hakkında, Led Zeppelin doğum yeri
Led Zeppelin fotoğraf, Led Zeppelin video, Led Zeppelin resim, Led Zeppelin kimdir?, Led Zeppelin kaç yaşında?, Led Zeppelin nereli,
Led Zeppelin memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!