Leman Çıdamlı Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Ocak.1932

Ölüm tarihi
Leman Çıdamlı kaç yaşında öldü: 80
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Sinema Oyuncusu, Dizi Oyuncusu
Leman Çıdamlı doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Leman Çıdamlı Kimdir?

1932’de İstanbul’da dünyaya gelen Leman Çıdamlı, opera eğitimi alarak meslek hayatına Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde başlamıştır. Ancak onu geniş kitlelere tanıtan rol, 1974 yılında filmi çekilen ve sonra televizyon dizisi formatına dönüştürülen “Kaynanalar”da canlandırdığı “Nuriye Kantar” karakteri olmuştur. Bu dizi, Türkiye’nin ilk sitcom örneklerinden sayılır ve Çıdamlı, Tekin Akmansoy, Defne Yalnız, Sevda Aydan, Ege Aydan, Münir Caner, Sermin Hürmeriç, Haşim Hekimoğlu, Gültekin Gülkan, Alev Sezer gibi isimlerle birlikte rol almıştır.

Çıdamlı, “Nuriye Kantar” karakterinin yanı sıra, 1992 ile 2002 yılları arasında Kandemir Konduk’un senaryosunu yazdığı ve Oğuz Yalçın, Filiz Kaynak, Avni Kütükoğlu ve Nursan Esenboğa’nın yönetimindeki “Mahallenin Muhtarları” adlı dizide kaynana Seher karakterini yaklaşık 10 yıl boyunca canlandırmıştır.

Ayrıca, 1991 yapımı Kemal Sunal’ın başrolde olduğu Varyemez filminde canlandırdığı Melek karakterinin “benim adım Melek, kimse yapamaz bana kelek,” repliği de uzun süre hafızalarda yer edinmiştir.

Çıdamlı, 1993 yılında “Darbukatör Baryam” dizisinde Müjdat Gezen’in annesi rolünü üstlenmiştir. Dizinin diğer oyuncuları arasında Nilgün Belgün, Cenk Koray, Asuman Arsan, İlhan Daner gibi isimler bulunmaktadır.

Leman Çıdamlı, 1955 yılında Nejat Çıdamlı ile evlenmiştir ve Ayşegül Çıdamlı adında bir kızları olmuştur. Kocası Nejat, Çıdamlı’dan sadece 10 gün önce vefat etmiştir. Leman Çıdamlı, 80 yaşında, 18 Aralık 2012 tarihinde İstanbul’da akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir.

Çıdamlı’nın film ve dizi listesi oldukça geniş olup, daha çok “Kaynanalar”, “Mahallenin Muhtarları”, “Varyemez”, “Darbukatör Baryam”, “Sen Ne Dilersen”, “Aşk Oyunu”, “Cennet Mahallesi”, “Şöhretler Kebapçısı”, “Büyükannenin Konağı”, “Bedel”, “Yasemince”, “Gülşen Abi”, “Çılgın Aşıklar”, “Nasreddin Hoca”, “Ah Şu Komşularımız”, “Zehir Hafiye”, “Bıçkın”, “Aşkın Gözü Kördür”, “Perihan Abla”, “Kahkaha Marketi”, “Bizim Kız”, “Bülbül Ailesi”, “Nöri Gantar Ailesi”,”Köyden İndim Şehire”, ve “Kanlı Deniz” gibi yapımlarda rol alarak tanınmaktadır.

Leman Çıdamlı haberleri

Leman Çıdamlı, Leman Çıdamlı biyografisi, Leman Çıdamlı hayatı, Leman Çıdamlı özgeçmişi, Leman Çıdamlı hakkında, Leman Çıdamlı doğum yeri
Leman Çıdamlı fotoğraf, Leman Çıdamlı video, Leman Çıdamlı resim, Leman Çıdamlı kimdir?, Leman Çıdamlı kaç yaşında?, Leman Çıdamlı nereli,
Leman Çıdamlı memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!