Lemmy Kilmister Biyografisi

Doğum tarihi: 24.Aralık.1945

Ölüm tarihi
Lemmy Kilmister kaç yaşında öldü: 70
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Müzisyen
Lemmy Kilmister doğum yeri: Burslem, İngiltere
Ölüm yeri: Los Angeles, Kaliforniya, ABD

Lemmy Kilmister Kimdir?

Ian Fraser Kilmister, tanınan adıyla Lemmy, rock’n roll, hard rock ve heavy metal müzik tarzlarını deneyimlemiş ve bu tarzların modernleşmesine büyük katkı sağlamış başarılı bir müzisyendir. Kendisinin stock karakteri Dr. Rock, diğer bir diyeceği ile Motorhead’in yaratıcısı, vokalisti ve bas gitaristi olmuştur.

Lemmy, 24 Aralık 1945 tarihinde İngiltere’nin Burslem şehrinde dünyaya gelmiştir. Ebeveynleri henüz çok küçük olduğu bir dönemde ayrılmışlardır. Lemmy, annesi yeniden evlendiği zamana kadar büyükannesi ile beraber ömrünün ilk on yılını geçirmiştir. 10 yaşına bastığında, annesi tarafından yapılan ikinci evlilik sonucu, Lemmy’nin rock’n’roll müziği, alkol ve karşı cinsi tanıdığı North Wales’e taşınmışlardır.

Okul hayatına son verdikten sonra, bir süreliğine yerel fabrikalarda istihdam edilen Lemmy, sonra Stockport’a taşınmıştır. 3 yıl boyunca The Rainmakers isimli bir grup ile çalan Lemmy, daha sonra Rock’in Vickers isimli farklı bir müzik grubuna katılmıştır. Avrupa’da bir tura çıkan ve oldukça ünlü olan bu grubun ardından, birkaç farklı yerel grupla daha çalan Lemmy, 1971 yılında Hawkwind ile çalıştı.

Hawkwind ile beraber bas gitar çalmayı öğrenen Lemmy, bas gitarı ritim gitar gibi çalmış ve bu durum Hawkwind’in soundunu farklılaştıran bir etkiye sahip olmuştur. Hawkwind ile Silver Machine şarkısını ve birkaç diğer şarkıyı seslendirip, 1975 yılında bu grup ile yollarını ayırmıştır.

Hawkwind’ten ayrılarak, 1975 yılın’da Eddie Clarke ve Phil Taylor ile beraber aynı adı taşıdığı Motorhead isimli bir müzik grubu kurmuştur. Motorhead grubu, hard rock ve heavy metal müzik tarzlarını punk tarzı ham bir soundla harmanlayıp, oldukça hızlı ve gürültülü bir müzik icra etmeye başlamıştır. Bu grubun ilk albümü 1977 yılında Chiswick firmasından yayınlanmış ve büyük bir başarı kazanmıştır. Bu başarının ardından Motorhead, 1979 yılından başlayarak 1986 yılında Orgasmatron’ a kadar sürdüğü dönemde Bronze firmasından bir dizi albüm çıkartmıştır. Grup bu dönemin ardından farklı prodüksiyon firmalarıyla çalışmaya devam etmiştir.

Motorhead’in vokalisti ve bas gitaristi olan Lemmy, buğulu sesi ve eşsiz bir bas gitar tarzı ile Motorhead’in başarısını daha da yukarılara taşımıştır. Bu grubun ilk konser albümü No Sleep ’til Hammersmith, İngiltere listelerinin en üst noktasına ulaşabilen ilk konser albümü olmuştur. Motorhead serüveni süresince, 19 stüdyo albümü, 5 konser albümü, 20 single dahil olmak üzere 50’nin üzerinde müzik kaydında bulunmuştur.

Motorhead dışında, Ozzy Osbourne ile beraber birlikte yazılan şarkılarda yer alıp, 2002 de otobiyografisini White Line Fever isimi ile kaleme alan Lemmy, 2005 yılında ilk Grammy ödülünü kazanmıştır. Müzik kariyerinin yanı sıra 1987 yılında Eat the Rich filmi ile film sektöründe yer alan Lemmy, 1994 yılında Airheads ve 2010 yılında Brutal Legend isimli video oyununda seslendirme yapmıştır.

Zengin bir müzik kariyerine sahip olan Lemmy, her zaman Rickenbacker 4001 ve 4003 bas gitarları kullanmıştır. Kendisine adanmış 4004LK bas gitar serisi de yine içinde bulunan eserlerdir. Lemmy, yaşamının son yıllarını Los Angeles’da geçirmiş ve en sevdiği mekanın Rainbow Bar and Grill olduğunu sıkça dile getirmiştir. Hayatını anlatan “Lemmy: The Movie” isimli film, 2010 yılında vizyona gireceği planlanmıştır. Ancak Lemmy, 29 Aralık 2015 tarihinde, 70 yaşında Los Angeles’da hayata gözlerini yummuştur.

Lemmy Kilmister haberleri

Lemmy Kilmister, Lemmy Kilmister biyografisi, Lemmy Kilmister hayatı, Lemmy Kilmister özgeçmişi, Lemmy Kilmister hakkında, Lemmy Kilmister doğum yeri
Lemmy Kilmister fotoğraf, Lemmy Kilmister video, Lemmy Kilmister resim, Lemmy Kilmister kimdir?, Lemmy Kilmister kaç yaşında?, Lemmy Kilmister nereli,
Lemmy Kilmister memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!