Les Paul Biyografisi

Doğum tarihi: 09.Haziran.1915

Ölüm tarihi
Les Paul kaç yaşında öldü: 94
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Mucit, Müzisyen
Les Paul doğum yeri: Waukesha, Wisconsin, A.B.D.
Ölüm yeri: New York, A.B.D.

Les Paul Kimdir?

Amerikalı mucit ve usta müzisyen Les Paul, solid-body elektro gitarı bulmakla rock müziğinin doğuşuna öncülük etmiştir. Kendisi yetenekli bir caz ve country müzik sanatçısı olmasının yanı sıra banjo ve harmonika enstrümanlarını çalabilen Les Paul, elektro gitar icadının ötesinde, modern ses kayıt teknolojilerine birçok etki ve buluş ile katkıda bulunmuştur.

Les Paul, gerçek adı Lester William Polsfuss olan, 9 Haziran 1915’te Waukesha, Wisconsin, ABD’de Alman kökenli bir aileden doğmuştur. Müzikle ilk kez sekiz yaşında, harmonika ile tanışan Paul, kısa süre içinde banjo çalmaya başlamış, sonrasında gitar çalmaya başladığında, bir boyuna asılı harmonika kullanarak ellerini serbest bırakabilmiş ve iki enstrümanı aynı anda çalabilmiştir.

13 yaşına geldiğinde profesyonel bir country müzisyeni olan Paul, 17 yaşında Rube Tronson’un Texas Cowboys adlı ilk profesyonel grubuna katılmış, liseyi yarıda bırakıp Wolverton’a katılmak ve Missouri’ye taşınmak için kısa bir süre sonra karar vermiştir.

Les Paul, 1934’te müzik kariyerini daha da ilerletmek adına Chicago’ya taşınmış ve 1936’da ilk kayıtlarını yayınlamıştır. Bu tarihsel dönemeçten sonra, Paul’in müzikal tarzı bluesdan caza doğru bir evrim geçirmiş ve Django Reinhardt’ı kendine idol olarak seçmiştir. II. Dünya Savaşı sırasında orduya katılan Paul, kendisine adı verilen bir programla Amerikan ordusunun resmi radyo ve televizyonu, Armed Forces Network’te görevlendirilerek askerlerin moralini yükseltmeye yardımcı olmuştur.

1944’te savaştan sonra solo kariyerine yeniden başlayan Paul, Nat King Cole gibi tanınmış müzisyenlerle çalışma şansı yakalamıştır. 1948’de ağır bir araba kazası geçiren ve ölümden dönen Paul, kolu hareket ettiremeyeceğini öğrendikten sonra, doktorlarına sağ kolunu gitar çalabilecek bir açıda sabitlemelerini istemiştir. Bu kazadan sonra tamamen iyileşmesi 1,5 yıl sürmüştür.

Les Paul, kendi çaldığı elektronik gitarların ses yüksekliğini tam anlamıyla verememesi nedeniyle, Gibson firmasına özel bir gitar yapılması için başvurmuş, ancak firma yetkilileri başlangıçta bu fikre sıcak bakmamışlardır. Ancak, işleri Fender’in Telecaster modelini piyasaya sürmesi ile değişmiştir. Paul, Gibson dışında başka bir marka ile hiçbir zaman çalışmayacağını kabul etti ve sonuçta, firmanın tarihinde en başarılı model olarak kabul edilen, Gibson Les Paul adını taşıyan gitarlar üretHlmeye başlanmıştır. Paul, 1930’larda ürettiği The Log adlı elektrikli gitarı en sık kullandığı enstrüman olmuş ve bir çok müzik yetkilisi tarafından ilk modern elektrikli gitarın babası olarak kabul edilmiştir.

Les Paul, 1940’ların sonlarından itibaren hızla ünlenmeye başlamış ve 1950’de NBC Radio’da sunduğu The Les Paul Show programı ile tüm ülkede tanınır hale gelmiştir. 1945’te country-western şarkıcısı Collen Summers ile evlenmiştir. Summers, 1948’de sahnede kullandığı Mary Ford takma adını resmi adı olarak alarak, 1954-1955 yıllarında Les Paul & Mary Ford Show adlı televizyon programını çift olarak sundular.

Paul, hayatının son yıllarına kadar müziği bırakmayarak 1980’lerin sonunda tekrar canlı performanslara başlamış ve 2006’da yayınladığı Les Paul & Friends albümüyle 90 yaşında Grammy kazanmıştır.

12 Ağustos 2009’da akciğer enfeksiyonu komplikasyonlarına bağlı olarak New York’taki White Plains Hastanesi’nde hayatını kaybeden Paul, 21 Ağustos 2009’da Waukesha’daki Prarie Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Les Paul haberleri

Les Paul, Les Paul biyografisi, Les Paul hayatı, Les Paul özgeçmişi, Les Paul hakkında, Les Paul doğum yeri
Les Paul fotoğraf, Les Paul video, Les Paul resim, Les Paul kimdir?, Les Paul kaç yaşında?, Les Paul nereli,
Les Paul memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!