Levon Panos Dabağyan Biyografisi

Doğum tarihi: 11.Kasım.1933

Ölüm tarihi
Levon Panos Dabağyan kaç yaşında öldü: 84
Kilo & Boy:
Burcu: Akrep
Meslek: Yazar
Levon Panos Dabağyan doğum yeri: Aksaray, Fatih, İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Levon Panos Dabağyan Kimdir?

Ermeni kökenli Türk vatandaşı, araştırmacı ve yazar Levon Panos Dabağyan, Alparslan Türkeş ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) hakkında kitap yazan ilk Ermeni yazar olarak bilinir.

Dabağyan, 11 Kasım 1933 tarihinde İstanbul’un Fatih ilçesinde, Avsaray semtinde, Ermeni bir aileye doğdu. Babası Krikor Karacıyan’ın soyu Van’dan Kastamonu’ya, sonra da İstanbul’a göç etmiş bir aileye dayanırken, annesi Siranuş Dabağyan’ın ailesi Erzurum-Van yöresinden İstanbul’a göç etmiştir. Dabağyan ailesi, Ermeni Apostolik Kilisesi’ne bağlıdır. Krikor Efendi, ailevi sebeplerden dolayı eşi ve çocuklarına Dabağyan soyadını vermiştir. Dabağyan, kendi eğitim sürecini İstanbul’daki Ermeni okullarında tamamlamıştır.

Dabağyan, ailesi gibi kuyumculuğa yönelecekken farklı meslekler seçmiştir ve bir süreliğine patrikhanenin basın sözcülüğü görevini de üstlenmiştir. 1954 yılında bahriyeli olarak askerlik görevini yerine getirmiştir.

Gazetecilik kariyerine 1967 yılında “Yeni İstanbul” gazetesinde muhabir olarak başlamış olan Dabağyan, daha sonra devam ettiği gazetecilik hayatında birçok farklı gazetede makaleler ve yazılar yayımlamıştır.

Dabağyan, 2005 yılında Ankara’da gerçekleşen “Her Yönüyle Ermeni Sorunu ve Tarihi Gerçekler” konferansında açıkça Türkleri desteklemiştir. Dabağyan, Ermeni soykırımının olmadığını ve Ermenistan’ın toprak taleplerinin aslında büyük İsrail’in hayata geçirilmesi amacını taşıdığını iddia etmiştir.

Eliz ile 1959 yılında evlenen Dabağyan’ın, 1960’ta doğan bir kızları vardır. 1967’de Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi’ne girmiş, daha sonra MHP’de yöneticilik yapmıştır. Ayrıca, Dabağyan’ın MHP’nin amblem seçiminde etkili olduğu bilinir. MHP tarafından sevilirken “Levon Amca” olarak da anılan Dabağyan, kendini ‘Osmanlı Ermenisi’ olarak tanımlar.

Levon Panos Dabağyan’ı 7 Mayıs 2017’de, 84 yaşında, hayata veda etti. Son yolculuğuna Şişli Ermeni Mezarlığı’ndan uğurlandı.

Dabağyan’ın birçok kitabı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise “Çağ Açan Hükümdar –Fatih”, “Türkiye Ermenileri Tarihi”, “Pearl-Harbur’dan Hiroşima’ya”, “Osmanlı’da Şer Hareketleri ve II. Abdülhamid Han”, “Kemalizm Işığında Azınlık Gözüyle Atatürk”, “Zaman Tünelinde Tüm Yönleriyle Sinema Dünyası”, “Fatih ve Fetih Olayı”, “Paylaşılamayan Belde Konstantiniyye”, “100 Makale, 100 Yorum”, “Türk Cihan Hakimiyetine Açılan Yol: Malazgirt Meydan Muharebesi” ve “Zaman Tünelinde Şehr-i İstanbul’un Seyir Defteri: Semt-i Eyyüb, Semt-i Eminönü, Semt-i Yeşilköy” ve “Emperyalistler Kıskacında Ermeni Tehciri: Türk Ermenileri” dir.

Levon Panos Dabağyan haberleri

Levon Panos Dabağyan, Levon Panos Dabağyan biyografisi, Levon Panos Dabağyan hayatı, Levon Panos Dabağyan özgeçmişi, Levon Panos Dabağyan hakkında, Levon Panos Dabağyan doğum yeri
Levon Panos Dabağyan fotoğraf, Levon Panos Dabağyan video, Levon Panos Dabağyan resim, Levon Panos Dabağyan kimdir?, Levon Panos Dabağyan kaç yaşında?, Levon Panos Dabağyan nereli,
Levon Panos Dabağyan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!