Lewis Carroll Biyografisi

Doğum tarihi: 27.Ocak.1983

Ölüm tarihi
Lewis Carroll kaç yaşında öldü: -85
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Yazar, Matematikçi
Lewis Carroll doğum yeri: Daresbury, İngiltere
Ölüm yeri: Guildford, İngiltere

Lewis Carroll Kimdir?

İngiliz edebiyatının özgün kalemlerinden Charles Lutwidge Dodgson ya da daha çok bilinen takma adıyla Lewis Carroll, yazarlık, matematik ve fotoğrafçılık yetenekleriyle tanınan çok yönlü bir şahsiyetti. Bu dahini anmaya başladığımızda, elbette ki, ‘Alice Harikalar Diyarında’, ‘Aynanın İçinden’ ve ‘Köpan Avı’ gibi eserlerinin hak ettiği övgülerle başlamak gerekiyor.

Carroll, 27 Ocak 1832’de İngiltere’nin Daresbury şehrinde doğdu ve onbir çocuklu büyük bir ailede yetişti. İlk öğretimini aile içinde almasının ardından, Richmond ve Rugby School üniversitelerinde eğitim gördü. Sıradan bir öğrenci olarak Oxford Üniversitesi’ne başladı, ancak matematikte gösterdiği nadir yeteneklerle dikkat çekti. Başarılı bir öğrencilik yaşamının sonunda Christ Church Üniversitesi’nde matematik profesörlüğüne yükseldi.

Daha çok gençken şiir ve kısa hikaye yazmaya başladığı ilk yıllarda, kalem ürünleri ‘Mischmasch’ adlı dergide yayınlandı. 1854 ve 1856 yıllarında yazdığı eserler ‘The Comic Times’ ve ‘Oxford Critic’ gibi dergilerde yayınlanarak edebi çevrelere tanıtıldı. 1986 yılında ‘Solitude’ adlı eserinde Carroll ismini kullandığından itibaren, takma adını tüm eserlerinde kullanmaya devam etti.

Carroll’un en ünlü eseri, kısa süre içinde büyük takdir toplayan ‘Alice Harikalar Diyarında’ idi. Bu kitap, aile dostu Liddell’in kızı Alice’den esinlenildi ve 1962 yılında yazılmaya başlandı. ‘Alice Harikalar Diyarında’ kitabının devamı olan ‘Aynanın İçinden’, 1871’de yayınlandı. Diğer bir büyük başarı olan ‘Köpan Avı’, 1876’da yayımlandı ve Dante Gabriel tarafından resimlendi.

Olağanüstü bir yazar ve matematik profesörü olmanın yanı sıra, Carroll aynı zamanda fotoğraf sanatıyla ilgiliydi. 1986’dan 1880’e kadar, özellikle insanlar, köpekler ve ağaçları hedef alan 3000’den fazla fotoğraf çekti. ‘Scrabble’ oyununa benzer mantık oyunları ve dünya gezileri gibi hobileri vardı.

Ölümü 14 Ocak 1898’de, İngiltere Surrey kentinde bulunan Guildford şehrindeki kardeşinin evinde zatürree nedeniyle oldu. Kendisi, Guildford’daki Mounth Mezarlığı’na defnedildi.

Lewis Carroll haberleri

Lewis Carroll, Lewis Carroll biyografisi, Lewis Carroll hayatı, Lewis Carroll özgeçmişi, Lewis Carroll hakkında, Lewis Carroll doğum yeri
Lewis Carroll fotoğraf, Lewis Carroll video, Lewis Carroll resim, Lewis Carroll kimdir?, Lewis Carroll kaç yaşında?, Lewis Carroll nereli,
Lewis Carroll memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!