Leyla Ruhan Okyay Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1952
Leyla Ruhan Okyay kaç yaşında: 71
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar
Leyla Ruhan Okyay doğum yeri: Alpullu, Kırklareli

Leyla Ruhan Okyay Kimdir?

Leyla Ruhan Okyay, 1952 senesinde Kırklareli, Alpullu’da dünyaya geldi. İlk öğrenimini Silivri’deki Turgut Reis İlkokulunda yaptı, sonra Kandilli Kız Lisesi’nde eğitimine devam etti ve mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi ve kent koruma projelerinde çalışmak üzere aynı üniversitenin Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsünde tekrar yer aldı. Bu alanda yüksek lisansını tamamladı.

İTÜ Mimarlık Tarihi ve Restorasyon Enstitüsü’nde mezuniyetinin ardından çeşitli mimarlık atölyelerinden geçti ve kent koruma projelerine dahil oldu. Yüksek lisans tezini ‘Safranbolu’da Bir Koruma Örneği’ üzerine verdi.

1997 yılında Nezihe Meriç tarafından seçilen ‘Düş’ adlı öyküsü, Varlık dergisinin Ağustos sayısında ‘Ustaların Seçtikleri’ bölümünde yayımlandı.

Öykü, köşe yazıları, röportaj ve sanat yazılarıyla Varlık, Adam Öykü, Cumhuriyet, Radikal, E, Parşömen, Sanat Çevresi, Aykırı Sanat, Beş Parmak gibi yayın organlarında yer aldı.

2000 yılında tamamlanan Birecik Barajı suları altında hayatları değişen köylülerin hikayelerini dile getiren ‘Fırat’a Karışan Öyküler’ adlı kitabın koordinasyonunu ve derlemesini üstlendi.

2006’da ‘Liebe, Lügen and Gespenster’ adlı antolojide 19 Türk edebiyatçının öykülerinin yanı sıra yer aldı.

2012 senesinde gençlere yönelik yazılmış olan romanı “Leylek Havada” ile Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin yılın en iyi gençlik romanı ödülüne layık görüldü.

İstanbul’da yaşamını sürdüren Leyla Ruhan Okyay’ın bir kız çocuğu bulunmaktadır.

Yayınlanan kitapları arasında
2014 – Hayal kız
2012 – Leylek Havada
2012 – Yeşilköy Bizim Köyden Trenler Geçer
2010 – Çilesine Aşık
2003 – Geyikli Orman
2000 – Gölgesi Güz yer alır.

Leyla Ruhan Okyay haberleri

Leyla Ruhan Okyay, Leyla Ruhan Okyay biyografisi, Leyla Ruhan Okyay hayatı, Leyla Ruhan Okyay özgeçmişi, Leyla Ruhan Okyay hakkında, Leyla Ruhan Okyay doğum yeri
Leyla Ruhan Okyay fotoğraf, Leyla Ruhan Okyay video, Leyla Ruhan Okyay resim, Leyla Ruhan Okyay kimdir?, Leyla Ruhan Okyay kaç yaşında?, Leyla Ruhan Okyay nereli,
Leyla Ruhan Okyay memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!