Lou Reed Biyografisi

Doğum tarihi: 02.Mart.1942

Ölüm tarihi
Lou Reed kaç yaşında öldü: 71
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Müzisyen
Lou Reed doğum yeri: Brooklyn, New York, ABD.
Ölüm yeri: Long Island, New York, ABD.

Lou Reed Kimdir?

Amerikalı rock’n roll efsanesi Lou Reed, 2 Mart 1942’de Yahudi kökenli bir ailede Brooklyn, New York’ta dünyaya geldi. Asıl adı Lewis Allan Reed olan sanatçı, annesi Toby ve babası Sidney Joseph Reed’den oluşan ailesinin çocuğudur. 1960 yılında gazetecilik ve film yönetmenliği üzerine okumak üzere Syracuse Üniversitesi’ne girdi ve 1964’te bu okuldan mezun oldu.

Reed, kariyerine The Velvet Underground grubunun gitaristi ve vokalisti olarak başladı ve bu dönemde rock müziğine yenilikçi bir soluk getirdi. Çalışmaları, türün gelişimine büyük bir etki yaptı. Şarkı yazarken, S&M («Venus in Furs»), transseksüellik («Lady Godiva’s Operation»), fahişelik («There She Goes Again») ve uyuşturucu bağımlılığı («Heroin», «I`m Waiting for the Man») gibi konulara değindi.

The Velvet Underground’dan ayrıldıktan sonra, «Transformer» adlı albümünü çıkararak rock müzik tarihinde yerini sağlamlaştırdı. 1960’lı yıllarda pop sanatçısı Andy Warhol’un desteği ile gerçekleştirdiği projeler, o döneminin underground ruhunu yansıtan çalışmalardı. Reed’in gitar çalma tekniği, vokalleri ve besteleri kendisine özgü bir müzik tarzı oluşturmasına yardımcı oldu.

En popüler parçası olan “Perfect Day” gibi eşcinsellik, fahişelik ve uyuşturucu üzerine yazdığı şarkılarla ön plana çıkan Reed, Açıkhava Tiyatrosu’nda vereceği konserle birlikte Türkiye’ye geldi. Reed, 27 Ekim 2013 tarihinde 71 yaşında Long Island’da geçirdiği karaciğer nakli sonrası rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybetti.

Evlilik hayatına baktığımızda Reed, ilk evliliğini 1972 yılında Betty Kronstadt ile yaptı ancak sonbaharında boşandı. İkinci evliliğini 1980’de İngiliz tasarımcı Sylvia Morales ile yaptı ve 1994’te boşandı. Üçüncü ve son evliliğini 12 Nisan 2008’de Laurie Anderson ile yaptı.

Reed’in Velvet Underground grubuyla çıkardığı albümlerden bazıları şunlardır: Velvet Underground ve Nico (1967), Beyaz Işık / White Heat (1968), Velvet Underground (1969), Loaded (1970) ve Live MCMXCIII (1993).

Solo albüm kariyerinin bazı parçaları şu şekildedir: Lou Reed (1972), Berlin (1973), Rock and Roll Kalp (1976), New Sensations (1984) ve New York (1989).

Reed, ayrıca bir dizi filmde de yer aldı. Bunlardan bazıları One Trick Pony (1980), Faraway, So Close! (1993), Blue in the Face (1995) ve Palermo Shooting (2008)’dir.

Lou Reed haberleri

Lou Reed, Lou Reed biyografisi, Lou Reed hayatı, Lou Reed özgeçmişi, Lou Reed hakkında, Lou Reed doğum yeri
Lou Reed fotoğraf, Lou Reed video, Lou Reed resim, Lou Reed kimdir?, Lou Reed kaç yaşında?, Lou Reed nereli,
Lou Reed memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!