Louis Armstrong Biyografisi

Doğum tarihi: 04.Ağustos.1901

Ölüm tarihi
Louis Armstrong kaç yaşında öldü: 70
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Müzisyen
Louis Armstrong doğum yeri: New Orleans,Louisiana, ABD
Ölüm yeri: Queens, New York, ABD

Louis Armstrong Kimdir?

Önde gelen caz müziği ustası ve trompet virtüözü olarak kabul edilen Louis Daniel Armstrong, 4 Ağustos 1901’de ABD, Louisiana’da fakir bir ailede dünyaya gelmiştir.

Louis Armstrong’un çocukluk yılları, annesi ve küçük kız kardeşi Beatrice’ye bakmakla doluydu. Okula gidemeyen Armstrong, zekası ve sokaklarda öğrendiği bilgilerle hayatını idame ettirdi. Sokak müziği yaparak para kazanmaya başlayan Armstrong, daha sonra local gruplarda ve nehirden kayıp giden bir gemide çaldı.

11 yaşında, üvey babasının silahını kullanarak bir suç işleyen Armstrong, bir ıslahevine konuldu. İlk olarak koroda şarkı söylerken, daha sonra perküsyon ve kornet çalmaya başladı. Islah evi süreci tamamlanınca, en büyük hedefi, kazandığı paranın bir kısmını kendi müzik aletini alarak müziğine devam etmeye harcamaktı.

Dikkat çeken genç yetenek Armstrong, caz müzikçisi Joe “King” Oliver’in ilgisini çekmekten kaçınmayı bildi ve Oliver’in etkisiyle müziğe daha derin bir şekilde daldı. Oliver’ın teklifi üzerine Chicago’ya gitmek üzere yerel ekibinden ayrıldı, bu kariyerinde dönüm noktası oldu. Müzisyenlik kariyerinde bir başka önemli dönüm noktası, 1924’te piyanist Lillian Hardin ile evlenmesiydi.

New York’a taşındı ve o dönemin en popüler Afro-Amerikan yorumcusu Fletcher Henderson’ın orkestrasına katıldı. Orada cazı sergilemeye ve bu tarzın popüler olmasına yardımcı oldu. Daha sonra Chicago’ya döndü, bu kez kendi orkestrasında “Dünyanın En İyi Trompetçisi” unvanını alacak kadar yetenekliydi. Hot Five and Hot Seven adlı albümünü 1926’da yayınladı.

30’larda tam zamanlı trompetçi olmaya karar vererek kornetini bıraktı. 1932 ve 1933’te Avrupa’da konserler verdi. Louis Armstrong, 1956’da Afrika’da yüz binlerce hayranına hitap eden bir konseri anmıştı.

Louis Armstrong, müzikseverlerin kalbine hitap eden sesi ve eşsiz yeteneği sayesinde sadece efsanevi bir trompetçi değil aynı zamanda uluslararası bir şarkıcı olarak da ün kazandı.

Üç kez evlenen Armstrong, en son 1942’de evlendiği eşi Lucille Wilson ile ömür boyu birlikteliğe adım attı.

Tüm bunlara rağmen, Armstrong hayatını kaybettiğinde, 6 Temmuz 1971’de, hala konser vermeye devam ediyordu. 69 yaşında Queens New York’ta kendi evinde kalp krizi sonucu öldü.

Louis Armstrong için müzik, her şeye rağmen hep ön plandaydı ve onun mirası tüm dünyada devam ediyor. Sadece bir trompet virtüözü değil, aynı zamanda bir müzik ikonu olarak hatırlanacak. Louis Armstrong’un müziği ve etkisi, onun ölümünün üzerinden yıllar geçmiş olsa bile, caz müziğinde ve dünya müziğinde hala yaşamaktadır.

Louis Armstrong haberleri

Louis Armstrong, Louis Armstrong biyografisi, Louis Armstrong hayatı, Louis Armstrong özgeçmişi, Louis Armstrong hakkında, Louis Armstrong doğum yeri
Louis Armstrong fotoğraf, Louis Armstrong video, Louis Armstrong resim, Louis Armstrong kimdir?, Louis Armstrong kaç yaşında?, Louis Armstrong nereli,
Louis Armstrong memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!