Louis De Funes Biyografisi

Doğum tarihi: 31.Temmuz.1914

Ölüm tarihi
Louis De Funes kaç yaşında öldü: 69
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Sinema Oyuncusu
Louis De Funes doğum yeri: Courbevoie, Fransa
Ölüm yeri: Nantes, Fransa

Louis De Funes Kimdir?

Louis De Funes, dünya sinemasına katkıda bulunan en önemli Fransız komedyenlerden biridir.

Louis Germain David de Funès de Galarza, daha çok bilinen adıyla Louis De Funes, 31 Temmuz 1914’te Courbevoie, Fransa’da, İspanyol ve Portekiz aristokrat bir aileye doğdu. Babası Carlos Luis de Funes de Galarza hukukçu, annesi ise Leonor Soto Reguera idi. Eğitim hayatına Paris’teki Lycée Condorcet lisesinde devam etti.

De Funès, bir yıllık oyunculuk eğitimi aldıktan sonra bir dizi küçük işte çalıştı ve daha çok kovuldu. Ancak yetenekleri onun para kazanmasını sağladığında hayatı düzene girdi. II. Dünya Savaşı sırasında, Nazi işgali altında olan Paris’te, seks işçilerinin sıkça uğradığı bir caddedeki barda caz piyanisti olarak çalışmaya başladı. Müşterileri sadece müziğiyle değil, aynı zamanda komik yüz ifadeleri ve hareketleriyle de eğlendirdi.

Ünlü yazar Guy de Maupassant’ın torunu Jeanne Augustine Barthélemy de Maupassant ile piyanist olarak çalıştığı bu mekanda tanıştı ve ikinci evliliğini gerçekleştirdi.

Müziği bir kenara bırakan De Funès, kısa bir süre içinde André Bourvil’in yanı sıra Fransız komedi filmlerinde yer almaya başladı ve yüz ifadeleri ve jestleri ile izleyenleri kendine hayran bıraktı.

Sinema kariyerine 1946 yılında “La Tentation de Barbizon” filmiyle başlayan De Funès, Fantomas filmlerindeki konuşkan ve beceriksiz komiser Juve karakteri ile ünlendi.

Fantomas film serisine eş zamanlı olarak başladığı “Gendarme” film serisindeki “Ludovic Cruchot” karakterindeki başarılı performansıyla da beğeni topladı. Seride, dağlık bir Fransız kasabasında bir jandarma çavuşu olan Cruchot’un Saint-Tropez deniz jandarmasına atanma hikayesi altı film boyunca devam etti ve son filmi Süper Jandarma ve Melekleri 1982 yılında çekildi.

Louise De Funes, seyircinin yüzünde bir gülümseme yaratmak için sadece yüzüne bakmanın yeterli olduğu bir komedyendi. Kendine ait bir komedi tarzı oluşturdu ve bu tarz, birçok ünlü komedyen tarafından benimsendi.

İlk evliliğini 27 Nisan 1936’da Germaine Louise Élodie Carroyer ile yaptı ve bu evlilikten Daniel Charles Louis de Funès de Galarza adında bir oğlu oldu.

1973 yılında Légion d’honneur Şövalyelik nişanı ile onurlandırıldı.

Louis De Funès, 27 Ocak 1983 tarihinde Fransa’nın Nantes kentinde kalp krizi nedeniyle 69 yaşında yaşamını yitirdi. 130’dan fazla film bıraktı.

Louis De Funes’e ait bir resim 3 Ekim 1998’de Fransız Posta Ofisi tarafından bir posta pulunda kullanıldı.

Louis De Funès, hem aktör olarak hem de yönetmen ve senarist olarak hem kendi filmlerinde hem de diğer pek çok film ve dizide yer alarak sinemada iz bıraktı. 1980 yapımı L’Avare filmi hem yönettiği hem de senaryosunu yazdığı en tanınmış eseri oldu. Diğer önemli rolleri arasında Süper Jandarma ve Melekleri (Maréchal des Logis-chef Ludovic Cruchot) ve Le Grand Restaurant (Sinema Filmi) gibi filmler bulunmaktadır.

Louis De Funes haberleri

Louis De Funes, Louis De Funes biyografisi, Louis De Funes hayatı, Louis De Funes özgeçmişi, Louis De Funes hakkında, Louis De Funes doğum yeri
Louis De Funes fotoğraf, Louis De Funes video, Louis De Funes resim, Louis De Funes kimdir?, Louis De Funes kaç yaşında?, Louis De Funes nereli,
Louis De Funes memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!