Loulou Dedola Biyografisi

Doğum tarihi:
Loulou Dedola kaç yaşında:
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen, Yazar, Senarist
Loulou Dedola doğum yeri: Lyon, Fransa

Loulou Dedola Kimdir?

Atatürk tutkusuyla tanınan Fransız yazar Loulou Dedola, çizgi romanları ve verdiği konserler yoluyla Kemalizm’i popülerleştirmekte.

Fransız şehri Lyon’da dünyaya gelen Loulou Dedola kariyerine roman, sinema ve çizgi roman senaryo yazarı olarak devam etmektedir. En dikkat çekici eseri, Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk üzerine kaleme aldığı çizgi romandır.

RCO müzik grubunun liderliğini yapan ve aynı zamanda şarkı söyleyen Dedola, Fransa’da yaşamaktadır ancak bolca paranın yanında Afrika’da da vakit geçirmiştir. Afrika’da verdiği birçok konserde bulunmuş ve Nijerya’da uzun bir süre boyunca yaşamıştır. Afrika’daki suç örgütlerinin iç yüzünü görmüş olan Dedola, bu deneyimlerini 2009’da “419 African Mafia” adlı ilk romanında ve 2014’te Lelio Bonaccorso ile birlikte çıkardığı, aynı ismi taşıyan çizgi romanında işlemiştir.

Bu romandan esinlenerek Canal Plus için bir belgesel hazırlayan Dedola, 2014 yılında “419” adlı filmin yönetmenliğini yaptı. Müzisyen-yazar Dedola, Afrika’ya yaptığı seyahatler sırasında Atatürk ve Kemalizm hakkındaki bilgileri Afrika gençliğiyle paylaşmaktadır. Ayrıca Afrika’nın karşılaştığı sorunların çözümüne Kemalizm’in yardımcı olabileceğini savunmaktadır.

2018’de “Le Père Turc: À la recherche de Mustafa Kemal” (Türklerin Babası, Mustafa Kemal’in Peşinde) adlı çizgi romanını yayımlayan Dedola, bu eserinde Atatürk’ün hayat hikayesini Afife adlı İzmirli bir entelektüel karakter üzerinden aktarmaktadır.

Atatürk hayranı olan ve kendini Kemalist olarak tanımlayan Dedola, çizgi romanları ve konserleri aracılığıyla Kemalizm’i yaşatmaya devam etmektedir.

2020 yılında ressam Bedri Baykam’ın daveti üzerine İstanbul’a gelen Dedola, Piramid Sanat’da bir söyleşiye katılmıştır.

Yayımlanmış kitapları :
2019 – Fela back to Lagos
2018 – Le Père Turc: À la recherche de Mustafa Kemal (Türklerin atası, Mustafa Kemal’in izinde).
2017 – Jeu d’Ombres – Tome 02: Ni Ange ni maudit
2016 – Jeu d’Ombres – Tome 01: GAZI
2009 – Quatre cent dix-neuf
2009 – 419 African Mafia

Loulou Dedola haberleri

Loulou Dedola, Loulou Dedola biyografisi, Loulou Dedola hayatı, Loulou Dedola özgeçmişi, Loulou Dedola hakkında, Loulou Dedola doğum yeri
Loulou Dedola fotoğraf, Loulou Dedola video, Loulou Dedola resim, Loulou Dedola kimdir?, Loulou Dedola kaç yaşında?, Loulou Dedola nereli,
Loulou Dedola memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!