Lucy Lawless Biyografisi

Doğum tarihi: 28.Mart.1968
Lucy Lawless kaç yaşında: 55
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Dizi Oyuncusu, Sinema Oyuncusu
Lucy Lawless doğum yeri: Auckland, Yeni Zelanda

Lucy Lawless Kimdir?

Savaşçı Prenses Zeyna karakteriyle ‘Zeyna’ dizisinde oynayan Lucy Lawless, dünya genelinde tanınmış bir isim haline geldi.

Lucille Frances Ryan, ya da bilinen adıyla Lucy Lawless, 29 Mart 1968 tarihinde Yeni Zelanda’nın Auckland şehrinde dünyaya geldi. Büyük bir aileden geliyordu; biri kız, beşi erkek olmak üzere altı kardeşi vardı. Annesi Julie Ryan, bir öğretmenken babası Frank Ryan, bankacıydı ve aynı zamanda Mount Albert’ın belediye başkanıydı.

Lise eğitimi sırasında bulimia hastalığına yakalanan Lawless, eğitim hayatına Auckland Üniversitesi’nde devam etti. Üniversite yıllarının bir yılını Almanca, Fransızca ve İtalyanca öğrenmeye adadı ve aynı zamanda üç yıl boyunca opera eğitimi aldı. Ancak, sonraları operanın kendisine uygun olmadığına karar verip caz ve viyolin eğitimi aldı.

Lawless, 1995 yılında ‘Herkül’ dizisinde Xena /Zeyna karakterini üç bölüm boyunca canlandırdı ve bu performansı büyük ilgi gördü. Sonrasında, kendisi için ‘Xena /Zeyna’ adında yeni bir dizi yazıldı ve Lawless, başrolde yer aldı. 1995-2001 yılları arasında 134 bölüm süren ‘Zeyna: Savaşçı Prenses’ dizisi, ailesini kaybettikten sonra evsiz bir hayata başlayan Xena’nın, yakın arkadaşı Gabrielle ile beraber haksızlıkla ve çeşitli problemlerle savaşını anlattı.

Lawless, Birleşik Devletler’e taşındıktan sonra Broadway tiyatrosunda 1997 Eylül’ünde ‘Grease’ müzikalinde Sert Kız Betty Rizzo rolüyle ilk sahne deneyimini yaşadı. ‘Vajina Monologları’ gibi oyunlarda da oynayan Lawless, ‘The Simpsons’, ‘The X-Files’, ‘Just Shoot Me!’, ‘Veronica Mars’, ‘Burn Notice’, ‘Less Than Perfect’, ‘Curb Your Enthusiasm’ ve ‘Bro’Town’ gibi televizyon dizilerinde konuk oyuncu olarak rol aldı. Kısa süreli ‘Tarzan’ televizyon dizisi ve ‘EuroTrip’, ‘Spider-Man’, ve ‘Boogeyman’ filmlerinde de yer aldı.

Müziğe tutkusuyla tanınan Lawless, 2006 yılındaki ‘Celebrity Duets’ isimli şarkı yarışmasında ikinci oldu ve bu başarısıyla müziğe profesyonel anlamda yönelmiş oldu. İki albüm çıkardı ve 2007-2009 yılları arasında birçok konser düzenledi. Ayrıca, birçok çizgi filmde seslendirme çalışmaları yaptı. 2010 yılında, kocasının yapımcısı olduğu ‘Spartacus: Blood and Sand’ dizisinde eşiyle birlikte bir gladyatör okulunu yöneten, hedeflerine ulaşmak için her şeyi yapabilecek bir kadını canlandırdı.

27 Şubat 2012 tarihinde Yeni Zelanda’da petrol arama gemisine izinsiz giren ve gemiyi ele geçiren bir grup Greenpeace üyesiyle birlikte tutuklandı.

Lawless, hayatında iki kez evlilik yaptı. İlk evliliğini Garth Lawless ile 1988 yılında yaptı ve bu evlilikten Daisy Lawless adlı bir kızı oldu. Ancak çift 1995 yılında boşandı. İkinci evliliğini ise 1998 yılında ‘Spartacus’un yapımcılarından Robert Tapert ile yaptı ve bu evlilikten Julius Robert Bay Tapert ve Judah Miro Tapert adlı iki oğlu oldu.

2011 yılında, ‘Spartacus: Blood and Sand’ dizisindeki performansıyla Saturn Ödülleri’nden En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Filmografi ve televizyon dizilerinde birçok önemli projede yer aldı. Bunlar arasında 2015 yılında rol aldığı ‘Ash vs Evil Dead’, 2011’de yer aldığı ‘Spartacus: Gods Of The Arena’, 2010’da ‘Spartacus: Blood and Sand’ ve ‘No Ordinary Family’, 2009 yapımı ‘Bitch Slap’ ve ‘Angel of Death’ filmleri, 2008 yapımı ‘Gerçek Masallar’ ve ‘Dragonlance: Dragons of Autumn’ filmleri, 2005-2009 yılları arası yer aldığı ‘Battlestar Galactica’, 2004 yapımı ‘Double Dare’, 2003 yapımı ‘Tarzan’, 2002’de ‘Örümcek Adam’ filmleri, 1995-2001 yıllarında oynadığı ‘Zeyna: Savaşçı Prenses’, 1995 yapımı ‘Herkül’ dizisi, 1994 yapımı ‘Hercules and the Amazon Women’, 1991 yapımı ‘The End of the Golden Weather’ filmi gibi projeler bulunmaktadır.

Lucy Lawless haberleri

Lucy Lawless, Lucy Lawless biyografisi, Lucy Lawless hayatı, Lucy Lawless özgeçmişi, Lucy Lawless hakkında, Lucy Lawless doğum yeri
Lucy Lawless fotoğraf, Lucy Lawless video, Lucy Lawless resim, Lucy Lawless kimdir?, Lucy Lawless kaç yaşında?, Lucy Lawless nereli,
Lucy Lawless memleketi


Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!