Luis Bunuel Biyografisi

Doğum tarihi: 22.Şubat.1900

Ölüm tarihi
Luis Bunuel kaç yaşında öldü: 83
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Yönetmen, Ressam
Luis Bunuel doğum yeri: Calanda, İspanya
Ölüm yeri: Meksika

Luis Bunuel Kimdir?

Yönetmenlik ve senaryo yazarlığı alanlarında önemli başarılara imza atan Luis Bunuel, sürrealizm akımının öncüsü ve bu akımın başarılı temsilcisi olarak anılır. Sinema tarihinde adı en iyi yönetmenler arasında sayılan Bunuel’in yeteneklerini övgüyle ananlardan biri de Alfred Hitchcock olmuştur. Ayrıca, Salvador Dalí gibi öne çıkan sürrealist ressamla işbirliği yapma fırsatı bulan Bunuel’in imza attığı filmler arasında “Bir Endülüs Köpeği” ve “Age of Golden” gibi yapımlar yer alır. “Burjuvazinin Gizli Çekiciliği”, “Samanyolu”, “Özgürlük Hayaleti” ve “Arzunun O Belirsiz Nesnesi” gibi önemli yapımların yönetmenlik görevlerini üstlenen Bunuel, aynı zamanda 30’dan fazla filmin senaryosunu yazmış ve 2 filmin müziklerini bestelemiştir. Ayrıca resim alanında da çalışmaları bulunan Bunuel, bir yandan da çok yönlü yönetmen kimliğiyle her zaman saygıyla hatırlanmıştır.

22 Şubat 1900’de İspanya’nın Calanda kentinde doğan Bunuel, ailesinin beş çocuğundan biriydi. Zaragoza’da bulunan Colegio del Salvador’da Katolik eğitim alan Bunuel, mezuniyetinin ardından Madrid Üniversitesi’ne kaydolarak önce doğa bilimleri ve tarım, ardından mühendislik ve son olarak psikoloji eğitimi aldı. Üniversite yıllarında Salvador Dali ve Federico Garcia Lorca gibi isimlerle arkadaş olan Bunuel, sinema eğitimi almak için 1920 yılında Parise gitti.

Kötü hava şartlarına rağmen Paris’e ilk gelişinde Jean Epstein’la beraber ‘Mauprat’ ve Mario Nalpas’ın ‘La Sirène des Tropiques’ filmlerinde asistanlık yaptı. İki yıl sonra, Jeanne Buñuel ile evlendi ve çiftin Rafael ve Juan Luis adlı iki oğlu oldu.

Sürrealist vizyonunu somutlaştırdığı ve kült klasikler arasında yer alan “Bir Endülüs Köpeği”ni 1929 yılında Salvador Dali ile birlikte çekti. Bu film, yönetmenin kariyerinde önemli bir yere sahiptir. İkinci filmi “Age of Gold” da büyük bir başarı kazanmış, ancak Katolizm’i eleştiren yapım büyük tartışmalara neden olmuş ve gösterimi yasaklanmıştır.

1936’daki İspanyol İç Savaşı öncesi İspanya’ya dönen Bunuel, ülkesinin sosyal ve politik durumunu çeşitli belgesellerle ifade etti. Ancak ülkesine döndüğünde, belgesel filmlerinden dolayı tartışmalara neden oldu ve 1939’da Amerika’ya taşındı. Orada, çeşitli belgeseller yaptıktan sonra yaratıcılığının zirvesine ulaştığı “Los Olvidados” filmini Meksika’da çekti. 1948’de Meksikalı vatandaşı oldu.

1961 yılında “Exterminating Angel” filmi için yönetmenliği üstlendi ve bu filmle büyük bir başarı elde etti. “Viridiana” filmi Cannes’da ödül kazandı ve Catherine Deneuve’un başrol oynadığı bu filmle ün kazandı. Daha sonraki yıllarda Deneuve ile iki film daha çekti. Bunlar 1967 tarihli “Belle de Jour” ve 1970 tarihli “Tristana” filmleriydi.

Hayatını “Mon Dernier Soupir” adlı kitabında kaleme alan Luis Bunuel, 29 Haziran 1983’te hayata gözlerini yumdu. Bunuel, ömrü boyunca birçok başarıya imza attı ve sinema tarihinde önemli bir yere sahip oldu.

Luis Bunuel haberleri

Luis Bunuel, Luis Bunuel biyografisi, Luis Bunuel hayatı, Luis Bunuel özgeçmişi, Luis Bunuel hakkında, Luis Bunuel doğum yeri
Luis Bunuel fotoğraf, Luis Bunuel video, Luis Bunuel resim, Luis Bunuel kimdir?, Luis Bunuel kaç yaşında?, Luis Bunuel nereli,
Luis Bunuel memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!