Luran Ahmeti Biyografisi

Doğum tarihi: 31.Temmuz.1974

Ölüm tarihi
Luran Ahmeti kaç yaşında öldü: 47
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Dizi Oyuncusu, Sinema Oyuncusu
Luran Ahmeti doğum yeri: Üsküp, Yugoslavya
Ölüm yeri: Üsküp, Kuzey Makedonya

Luran Ahmeti Kimdir?

Ünlü oyuncu Luran Ahmeti, “Elveda Rumeli” dizisinde canlandırdığı Dimitri karakteri ile Türkiye’deki izleyicilerin kalbinde taht kurdu. 31 Temmuz 1974’te Üsküp, Yugoslavya’da dünyaya geldi ve Arnavut etnik kökenli bir Makedon’dur. Ailesi kültürel bir arka plana sahip oldu; babası bir yazar, annesi bir öğretmen ve kız kardeşi bir şairidir. Annesinin Prizren’li olması sebebiyle Ahmeti, çocukluk yıllarını bu Kosova’nın Türk kasabasında geçirdi ve burada Türkçeyi mükemmel bir şekilde öğrendi. Eğitim hayatına 1981’de Scopje İlkokulu’nda başladı ve 1989’da buradan mezun oldu. Ardından Scopje Lisesi’ne devam etti ve 1993’te burayı tamamladı.

1995’te Üsküp Kiril Metodij Üniversitesi’nde Psikoloji okudu ve mezun oldu. Ahmeti, bu üniversitenin Tiyatro Oyunculuk bölümünde de eğitim alarak 1999’da oradan mezun oldu.

Ahmeti sinema kariyerine 1998 yılında “Puppet Show” adlı filmle başladı ve ardından “Stories About Love” (2001), “Bal-Can-Can” (2004) ve “Izstop” (2007) gibi filmlerde yer aldı. Arnavutça, Makedonca, Sırpça, Türkçe ve İngilizce olmak üzere beş dil konuşabilen Ahmeti, çok yönlü bir oyuncuydu.

2007 ve 2009 yıllarında “Elveda Rumeli” dizisinde Dimitri karakterini üstlenerek Türk izleyicileri tarafından tanındı. 2014 yılında TRT1’de gösterilen “Büyük Sürgün Kafkasya” dizisinde de önemli bir rol üstlendi. Ancak 2015 yılında yayınlanan ve sadece 7 bölüm süren “Mutlu Ol Yeter” dizisi, Ahmeti’nin yer aldığı son dizi oldu.

Oyunculuk kariyeri boyunca birçok ödül kazanan Ahmeti, 2006’da En İyi Erkek Oyuncu ödülü olan “Apolonia” ödülünü kazandı. Aynı zamanda tiyatro sahnesinde de önemli roller üstlendi ve başarılı performanslarıyla hatırlandı.

47 yaşında Kuzey Makedonya’nın Üsküp şehrinde COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden Ahmeti, sayısız film ve dizideki rolleriyle hatırlanacak.

Luran Ahmeti haberleri

Luran Ahmeti, Luran Ahmeti biyografisi, Luran Ahmeti hayatı, Luran Ahmeti özgeçmişi, Luran Ahmeti hakkında, Luran Ahmeti doğum yeri
Luran Ahmeti fotoğraf, Luran Ahmeti video, Luran Ahmeti resim, Luran Ahmeti kimdir?, Luran Ahmeti kaç yaşında?, Luran Ahmeti nereli,
Luran Ahmeti memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!