Maksim Gorki Biyografisi

Doğum tarihi: 28.Mart.1868

Ölüm tarihi
Maksim Gorki kaç yaşında öldü: 68
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Yazar
Maksim Gorki doğum yeri: Nijniy Novgorod, Rusya İmparatorluğu
Ölüm yeri: Moskova, SSCB

Maksim Gorki Kimdir?

Toplumcu gerçekçilik akımının öncü isimlerinden biri olan Maksim Gorki, 28 Mart 1868 tarihinde dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Aleksey Maksimoviç Peşkov olan Gorki, 5 yaşında nakliyecilik yapan babasını kaybetti ve annesi yeniden evlendi. Gorki, Novgord’daki büyükanne ve büyükbabasının yanına gönderildi. Annesi 11 yaşındayken vereme yenik düştü ve Gorki, birkaç ay okula gittikten sonra çalışma hayatına atıldı. Rus işçi sınıfının yaşamını yakından görme ve deneyimleme imkanı buldu. 1 Mayıs marşının sözlerini yazarak edebiyata katkıda bulundu.

Hayatını çocuk yaşta çalışarak kazanan Gorki, 10 yaşında bir ayakkabı mağazasında çırak olarak çalışırken ellerini kazayla yaktı ve iyileşene kadar büyük annesinin yanına döndü. Daha sonra mimar olan bir akrabasının yanında çırak olarak çalışırken aslında hizmetçilik yapmak zorunda kaldı. Sadece bir yıl dayanabildiği bu işten sonra gemilerde aşçı yardımcısı ve bulaşıkçı olarak çalışmaya başladı.

Gorki, bu dönemde okumaya merak sardı ve yaşamının yoksulluk ve acıyla geçişinin ona verdiği hissi, Rusça’da “acı” anlamına gelen “Gorki” lakabını alarak ifade etti. Gençlik dönemini Kazan’da geçiren Gorki, 1887’de intihar girişiminde bulundu ve sonrasında beş yıl boyunca çeşitli işler yaparak Rusya’nın birçok bölgesini gezdi. Gorki, çocukluk ve gençlik dönemlerinde yaşadığı zorlukları “Çocukluğum” (1913) ve “Ekmeğimi Kazanırken” (1916) adlı eserlerinde anlattı.

Büyükanne Akulina İvanovna, Gorki’nin yoksulluk ve acı dolu çocukluğunun tek tesellisiydi. Gorki’yi koruyan, anlayan ve sevgiyle seven bu kadına olan sevgisini ve minnettarlığını “Ekmeğimi Kazanırken” (1916) ve “Benim Üniversitelerim” (1923) eserlerinde dile getirdi.

Gorki’nin ilk öyküsü olan “Makar Çudra”, 1892’de Kafkasya gazetesinde yayınlandı. Ardından, 1895’te Petersburg’da çıkan “Çelkaş” adlı öyküsü ile tanınmaya başlandı. Ünü hızla artan Gorki, “Yirmi Altı Erkek ve Bir Kız” adlı öykünün ardından çeşitli romanlar ve başka öyküler yazdı.

Gorki’nin eserlerinde, genellikle ülkesindeki sosyal zorlukları ve sorunları ele alarak toplumcu gerçekçilik akımının öncülerinden biri oldu. 1931’den sonra ise ideolojik bir edebiyatın taşıyıcısı oldu.

İlk kitabı “Hikâye Denemeleri” 1898’de yayınlandı ve yazarlığının başlangıç noktası oldu. İlk romanı olan “Foma” ise 1899’da yayınlandı. Ancak sağlam bir olay örgüsü kurma konusunda zorlanan ve felsefik tartışmalara dalan Gorki’nin romanları başarılı olmadı.

Gorki, 1906’da yazdığı ve Rus Devrimi’ne ithaf ettiği “Ana” adlı romanıyla büyük bir başarı yakaladı. Maksim Gorki, Çar rejimine karşı durduğu için birçok kez tutuklandı. Ancak 1901’de “Fırtına Kuşunun Türküsü” isimli şiiri yüzünden tutuklanmasının ardından kısa sürede serbest bırakıldı ve Kırım’a gitti.

Lenin’le 1902’de tanışan ve 1917 Ekim Devrimi’ne katılan Gorki, 1906 -1913 yılları arasında ABD, Almanya ve özellikle İtalya’ya seyahatlerde bulundu. 1921’de verem hastalığına yakalanınca tedavi amaçlı İtalya’ya gönderildi ve 1928’e kadar orada kaldı. Gorki, hayatını 14 Haziran 1936’da Moskova’da zatürreye yenik düşerek kaybetti. Eserleri arasında romanlar, öyküler, oyunlar ve otobiyografik anıları bulunur.

Maksim Gorki haberleri

Maksim Gorki, Maksim Gorki biyografisi, Maksim Gorki hayatı, Maksim Gorki özgeçmişi, Maksim Gorki hakkında, Maksim Gorki doğum yeri
Maksim Gorki fotoğraf, Maksim Gorki video, Maksim Gorki resim, Maksim Gorki kimdir?, Maksim Gorki kaç yaşında?, Maksim Gorki nereli,
Maksim Gorki memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!