Manu Chao Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Haziran.1961
Manu Chao kaç yaşında: 62
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Müzisyen, Ses Sanatçısı
Manu Chao doğum yeri: Paris, Fransa

Manu Chao Kimdir?

Fransız müzisyen, şarkıcı ve politik aktivist José-Manuel Thomas Arthur Chao, İspanyol kökenli olup Latin alternatif müziğin öncülerindendir ve dünya müziği alanında önemli başarılara sahiptir. Mano Negra ve Radio Bemba Sound System adlı müzik gruplarının kurucusudur. Chao, politik eğilimlerinden dolayı bu gruplarla birlikte hazırladığı parçalarını Che Guevara’dan etkilenerek Güney Amerika genelinde çeşitli yerlerde kaydetmiştir. Müziği, enerjik, neşeli ve ritim ağırlıklıdır ve Karayip unsurları içerir.

21 Haziran 1961’de Paris, Fransa’da İspanyol bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası Ramon Chao, saygın bir yazar ve gazeteciydi ve annesi Bilbao kökenliydi. Francisco Franco’nun diktatörlüğü nedeniyle İspanya’dan kaçarak Paris’e yerleştiler. Çocukluğunu Boulogne-Billancourt ve Sèvres banliyölerinde geçiren Chao’nun ailesi, entelektüel birçok kişiyle dosttu ve bu sayede sanat ve politika, Chao’nun yaşamına erken yaşlarda girdi. Punk müziğinden etkilenerek The Clash ve Dr. Feelgood gibi sanatçıları dinlemeye başladı. Ayrıca, İspanyolca ve İngilizce dillerinde yetenekli olan Chao, dünya müziği alanındaki tüm gelişmeleri takip ediyordu.

Çeşitli müzik gruplarında çaldıktan sonra sekizlerin ortasında “Les Hot Pants” adlı kendi grubunu kurdu. 1984’te ilk demo çalışması olan “Mala Vida”yı yayınladılar ve 1986’da ilk albümünü çıkardıktan kısa bir süre sonra dağıldılar. Ancak, Chao hızlıca kardeşi Antoine Chao ve arkadaşı Alain ile birlikte Los Carayos adlı yeni bir grup kurdu. Bu grup da uzun ömürlü olmamıştır ve Chao kardeşler, Mano Negra adını verdikleri yeni bir grup kurmak için kuzenleri Santiago Casariego’yu da aralarına kattılar.

Çıktıkları Cargo Tour adlı turne ile Latin Amerika ve Pasifik sahillerini gezen grup, aynı zamanda bazı politik gerilla gruplarına da destek olmuştur. Grup, 1994’te Antoine Chao’nun ayrılmasından sonra final albümleri Casa Babylon’ı yayınladı ve ardından Madrid’e taşındı. Burada, kalan grup üyeleriyle birlikte yeni bir proje olan “Radio Bemba Sound System”i oluşturdular ve bu projede Güney ve Orta Amerika’da yazılmış olan yeni parçaları bir araya getirdiler.

Chao, 2000 yılında Madonna’nın “The Next Best Thing” filmi için müzikler hazırladı ve aynı yılın sonunda Los Angeles’ta sahne aldı. 2001 yılında, Karayip müziğinden ilham alınarak oluşturulan “Proxima Estacian Esperanza” adlı yeni albüm piyasaya sürüldü. 2004 yılında ise Amadou And Mariam’ın “Dimanche a Bamako” adlı albüm prodüktörlüğü Chao’ya aittir. Bu dönemde, tamamını Fransızca olarak seslendirdiği bir albüm olan “Sibérie m’étatit Contéee”yi de çıkardı ve “Petite blonde du Boulevard Brune” single’ı büyük ilgi gördü.

Chao, 2007 yılında İspanyolca ve Portekizce olarak seslendirdiği “La Radiolina” adlı albümü yayınladı. Albüm, Avrupa’da büyük beğeni topladı.

Manu Chao haberleri

Manu Chao, Manu Chao biyografisi, Manu Chao hayatı, Manu Chao özgeçmişi, Manu Chao hakkında, Manu Chao doğum yeri
Manu Chao fotoğraf, Manu Chao video, Manu Chao resim, Manu Chao kimdir?, Manu Chao kaç yaşında?, Manu Chao nereli,
Manu Chao memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!