Marc Almond Biyografisi

Doğum tarihi: 09.Temmuz.1959
Marc Almond kaç yaşında: 64
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Müzisyen
Marc Almond doğum yeri: Lancashire, İngiltere

Marc Almond Kimdir?

İngiliz şarkıcı, şarkı yazarı ve besteci Marc Almond, 45 albüm ve çok sayıda single’ın sahibidir ve dünya çapında başarı elde etmiştir. Tainted Love, Somethings Gotten Hold Of My Heart ve The Days Of The Pearly Spencer gibi ölümsüz pop şarkılarına imza atmıştır. Ayrıca efsanevi parçaları arasında Desperate Hours, Jacky, Youth, If You Go Away, Almost Diamonds, Night and Dark, Mr. Sad ve I Feel Love da bulunmaktadır. Elektronik müzik aleminin öncüsü olarak bilinen Almond, Zeki Müren’in kendisinden oldukça etkilendiğini açıklamıştır.

Almond 9 Temmuz 1959’da İngiltere’nin Lancashire bölgesinde doğmuştur. Sanat eğitimi için memleketinden ayrılıp Londra’ya yerleşmiştir. 1980 yılında Dave Ball ile tanışması, profesyonel müzik kariyerinin başlangıcıdır. İkisi, Soft Cell adlı grubu kurarlar ve synthesizer ile synth-pop tarzında birçok yeniliğe imza atarlar. Bu yüzden Almond, birçok müzik eleştirmeni tarafından “elektronik müziğin babası” olarak kabul edilir. Yarattığı stil, Pulp, Blur, Pet Shop Boys ve The Divine Comedy gibi birçok müzisyene ve gruba ilham kaynağı olmuştur.

1981’deki ilk albümleri Non-Stop Electronic Cabaret’de yer alan Tainted Love, dünya çapında bir başarı elde eder. İngiltere’de yılın en iyi single’ı seçilir, milyonlarca satış yapar ve en çok cover’lanan şarkılardan biri olur. Grup içindeki sorunlar nedeniyle Almond ve Ball, This Last Night in Sodom albümünün ardından ayrı yollar seçerler.

Almond, Mambas adlı yeni projesine başladıktan sonra “Untitled” ve “Torment and Torreros” albümlerini çıkarır. Bu albümlerde, orkestrasyon tekniğini hem stüdyo hem de canlı performanslarda kullanır. Almond’ın mükemmel vokali ve orkestrasyon, yaratıcı ve çok katmanlı bir stil oluşturur. Rialto ve Tricky bu stilden büyük ölçüde etkilenir.

Almond’ın solo kariyerine geçişi, dönüm noktasıdır. Humor ve acıyla zenginleşen “Saints of The Underworld”, “Vermin In Ermine” ve “Stories Of Johnny” gibi albümleri yayınlar. 1988’de 80’lerin en başarılı albümlerinden biri olan “The Stars We Are”ı çıkarır. Bu albümdeki hit parçaları arasında Gene Pitney ile düet yaptığı “Something’s gotten hold of my heart” ve İstanbul’da yaşadığı büyük aşka dair “She Took My Soul In Istanbul” bulunmaktadır.

1990’da “Enchanted” albümünü çıkarır. Ardından, “Jacky”, “The Days Of Pearly Spencer” ve “My Hand Over My Heart” gibi İngiltere listelerinde üst sıralara çıkan parçaların bulunduğu 1991 tarihli albümü “Tenement Symphony” yayınlanır.

2003 yılında çıkardığı “Heart On Snow” albümünde, klasik Rus baladlarını çeyrek İngilizce ve çeyrek Rusça olarak yorumlar. Bu albümde Rusya’nın seçkin şarkıcılarıyla yaptığı düetler de bulunur.

17 Ekim 2004’te, ciddi bir motor kazası geçirir ve bir dizi ameliyat sonrası sağlığına kavuşur. Almond halen Londra’nın Bermondsey bölgesinde yaşamaktadır.

2007’de çıkış tarihi 22 Ocak olarak belirlenen ve cover şarkılardan oluşacak yeni albümü üzerinde çalışmaktadır. Aynı yılın Şubat ayında İstanbul’da hayranları için bir konser verir.

Marc Almond haberleri

Marc Almond, Marc Almond biyografisi, Marc Almond hayatı, Marc Almond özgeçmişi, Marc Almond hakkında, Marc Almond doğum yeri
Marc Almond fotoğraf, Marc Almond video, Marc Almond resim, Marc Almond kimdir?, Marc Almond kaç yaşında?, Marc Almond nereli,
Marc Almond memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!