Margaret Weis Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1948
Margaret Weis kaç yaşında: 75
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar
Margaret Weis doğum yeri: Independence, Missouri, A.B.D.

Margaret Weis Kimdir?

Margaret Weis, Amerika’lı fantastik ve bilimkurgu yazarıdır. Aynı zamanda bir yayıncı ve kitap editörü olan Weis, Tracy Hickman ile birlikte yarattıkları Ejderha Mızrağı serisiyle ünlüdür. 1999 yılında Pyramid Magazine tarafından kurgu edebiyatı dalında “Milenyumun En Etkili İnsanı” olarak seçildi ve en çok satan kurgu yazarlarından biri olarak kabul edildi.

Weis, 1948 yılında Amerika’nın Missouri eyaletinde dünyaya geldi. Missouri Üniversitesi’nde eğitimini tamamladıktan sonra bir yayın şirketinde editörlük yapmaya ve çocuklar için hikayeler yazmaya başladı.

Üniversiteden bir arkadaşının hediye ettiği Yüzüklerin Efendisi kitabıyla fantastik edebiyata ilgi duymaya başladı. Bu ilgi, bir gazetede gördüğü, fantastik kitaplar yayımlayan TSR firması tarafından bir editör arandığı ilanını görmesiyle yazarlık kariyerine dönüştü. TSR ilk başta Weis’in oyun editörü olma başvurusunu reddetti ancak onu başka bir pozisyonda, roman editorü olarak işe aldı. Weis, Tracy Hickman ile birlikte bu şirketin çatısı altında bilinen Ejderha Mızrağı serisini yazmaya başladı ve sonrasında 1986 yılında firmanız terk etti.

Firmanı terk ettikten sonra Bantam Books firmasına dahil olan Weis ve Hickman, Karakılıç ve Ölümkapısı serilerini oluşturdu. 1993 yılında Weis’e göğüs kanseri teşhisi konuldu ancak bu hastalığı yendi ve 1996’da, yine bir yazar olan Don Perrin ile evlendi.

1995’ten itibaren Weis, Ejderha Mızrağı evrenine yeniden döndü ve bu evrende birçok yeni yapıt çıkardı. Kariyeri boyunca yazar, daha çok fantastik kurgu eserleriyle tanınmasına rağmen, Star of the Guardians gibi birçok bilimkurgu eseri kaleme alarak bu alanda başarılı olduğunu da kanıtladı.

1999 yılında Weis, yaptığı çalışmalarla Pyramid Magazine tarafından “Milenyumun En Etkili İnsanı” seçildi. Ayrıca, 2002 yılında kurgu edebiyatına yaptığı katkılar dolayısıyla Origins Hall of Fame’e kabul edildi.

Weis’in ilk evliliğinden David ve Elizabeth adında iki çocuğu bulunmaktadır. İkinci evliliği sonrasında boşanmış olan Weis, Amerika’daki evinde yaşamaya ve yeni eserler yazmaya devam etmektedir.

Margaret Weis haberleri

Margaret Weis, Margaret Weis biyografisi, Margaret Weis hayatı, Margaret Weis özgeçmişi, Margaret Weis hakkında, Margaret Weis doğum yeri
Margaret Weis fotoğraf, Margaret Weis video, Margaret Weis resim, Margaret Weis kimdir?, Margaret Weis kaç yaşında?, Margaret Weis nereli,
Margaret Weis memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!