Marilyn Monroe Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Haziran.1926

Ölüm tarihi
Marilyn Monroe kaç yaşında öldü: 36
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Sinema Oyuncusu, Model
Marilyn Monroe doğum yeri: Los Angeles, California
Ölüm yeri: Brentwood, Amerika

Marilyn Monroe Kimdir?

Amerikalı efsane oyuncu, model ve şarkıcı Marilyn Monroe, Norma Jean Baker ismi altında 1 Haziran 1926’da Los Angeles, California’da dünyaya geldi. Babası Edward Mortensen, onun doğumundan önce ailesini terk etmişti. Sevgili annesi Gladys Baker’ın bir sinir krizi geçirerek hastaneye kaldırılmasından sonra, çocukluğunun geri kalan kısmını yetimhanede geçirmek durumunda kalmıştı. Hayatının en kritik kararı 16 yaşında verilmiştir: yetimhaneye geri dönmeme ve fabrika işçisi Jim Dougherty ile evlenme kararı. Ancak evlilikleri uzun sürmez ve 1946’da sona erer.

İşçi olarak çalıştığı bir fabrikada fotoğrafları çekilmiş ve modelliği keşfetmiştir. Aynı zamanda, ünlü film yapımcısı Howard Hughes onun yeteneğini fark etmiş ve ismini Marilyn Monroe olarak değiştirmiştir. Kariyerinin başlarında küçük rollerle sakin sarışın kız imajıyla tanınırken, “Love Happy” ve “All About Eve” gibi filmlerle başarılı olmuştur. Halkın sevgilisine dönüşmüş ve “Sarışın Bomba” olarak adlandırılmıştır. 1954’te profesyonel beyzbol oyuncusu Joe Di Maggio ile evlenmiştir.

Ardından “Niagara”, “Gentlemen Prefer Blondes” ve “How to Marry A Millionaire” gibi filmlerle ününü pekiştiren Monroe, her şeyin içten ve doğal olmasını savunuyordu. Bu düşünce tarzı ile film yapımcılarının ve fotoğrafçıların gözdesi olmuştur. Ancak sonunda şöhreti ve bomba gibi imajı, 1954’teki ikinci evliliğini sona erdirecek etmen olmuştur.

1956 yılı Monroe için oldukça hareketli geçmiştir. Kendi şirketi Marilyn Monroe Productions’ı da bu yıl kurmuştur ve 29 Haziran’da oyun yazarı Arthur Miller ile üçüncü evliliğini gerçekleştirmiştir. Ancak bu dönemde, kariyerinde zarar verici olan uyuşturucu ve alkol bağımlılığı başlamıştır. Bu bağımlılıklar, 1961’de Miller ile gerçekleştirdiği evliliğin de sona ermesine sebep olmuştur.

5 Ağustos 1962 tarihinde, evinde aşırı dozda uyuşturucudan ölü bulunmuştur. Bu ani ölüm, halk arasında bir cinayet iddiası yaratmış ve Amerikan başkanı John F. Kennedy ile olan ilişkisi gündeme gelmiştir. 8 Ağustos 1962’de defnedilmiştir.

Yüzyılın sarışın bombası olarak halkın hafızasına kazınan Marilyn Monroe, yarım kalan filmi “Something’s Got to Give” i tamamlayamamıştır. Kendine ait bir tarz olan “Chanel No:5” parfümünden asla vazgeçmemiştir.

Ölümünden sonra da unutulmayan ünlü sinema yıldızı Marilyn Monroe, 1999 yılında People Magazine tarafından “Dünyanın En Seksi Kadını” ve Playboy tarafından “20. Yüzyılın En Seksi Starı” seçilmiştir. Ayrıca, Elton John tarafından yazılan “Candle in the Wind” adlı parçanın da Marilyn’e adandığını biliyoruz.

Marilyn Monroe haberleri

Marilyn Monroe, Marilyn Monroe biyografisi, Marilyn Monroe hayatı, Marilyn Monroe özgeçmişi, Marilyn Monroe hakkında, Marilyn Monroe doğum yeri
Marilyn Monroe fotoğraf, Marilyn Monroe video, Marilyn Monroe resim, Marilyn Monroe kimdir?, Marilyn Monroe kaç yaşında?, Marilyn Monroe nereli,
Marilyn Monroe memleketi


Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!