Mark Knopfler Biyografisi

Doğum tarihi: 12.Ağustos.1949
Mark Knopfler kaç yaşında: 74
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Müzisyen
Mark Knopfler doğum yeri: Glasgow, İskoçya

Mark Knopfler Kimdir?

Glasgow, İskoçya’nın kendi çocuğu Mark Freuder Knopfler, 1949’da dünyaya geldi. Sahne dünyasında daha çok Dire Straits grubunun önemli bir parçası olarak tanınan Knopfler, çeşitli yetenekleri olan bir müzisyendir: Bir gitarist, şarkıcı, söz yazarı ve film müziği bestecisi. Dire Straits’in 1991 tarihli son albümünün ardından solo kariyerine yönelme kararı aldı.

Mark Knopfler, İngiliz bir annenin ve Yahudi bir babanın çocuğu olarak dünyaya geldi. 9 yaşında Newcastle’ye taşındılar ve burada Knopfler kardeşi David ile birlikte Gosforth Grammar okuluna gitmeye başladı. Bu dönemde müzikle ilgili tutkusu, özellikle dayısının mızıka ve piyano çalmasından dolayı arttı. 1960’lı yıllarda çeşitli okul gruplarında müzikal yeteneklerini geliştirdi. Genç yaşta Jimi Hendrix, Scotty Moore ve Chet Atkins gibi büyük isimlere hayranlık duydu. 16 yaşındayken bir arkadaşıyla televizyonda mızıka gösterisi sundu.

1967’de bir yıllığına Harlow Teknik Koleji’nde gazetecilik üzerine eğitim aldı ve bu sürecin ardından Yorkshire Evening Post gazetesinde röportaj yapma fırsatı buldu. İki yıl sonra, eğitimine Leeds Üniversitesi’nde İngiliz Dili üzerinde yoğunlaştı ve aynı zamanda Loughton College’de dersler verdi. Bu dönemde, müzisyen Steve Phillips ile tanıştı.

Londra’ya taşınma kararı veren Knopfler, Brewer’s Droop adlı bir gruba katıldı ve ilk demosunu “Summer’s Coming My Way” ismiyle piyasaya sürdüler. Daha sonra the Café Racers grubunu kurdu ve bu grup, sonradan Dire Straits yapısını oluşturacak olan çekirdeği içeriyordu.

Knopfler’in büyük başarı kazanan “Brothers in Arms” dünya turnesi sonrasında film müziklerine odaklandı. 1987’de country müzik tarzında şarkılar yapmayı hedefleyen The Notting Hillbillies grubunu kurdu. 1991’de Dire Straits’in son stüdyo albümü “On Every Street” çıktı ve İngiltere listelerinde bir numara oldu.

Grup, 1995’teki “Live at the BBC” albümünün ardından dağıldı ve bu esnada Knopfler, kariyerine solo sanatçı olarak devam etmeye başladı. 2000’lerin başında bir dizi albüm yayınladı fakat 2002’deki motorsiklet kazası nedeniyle turnelerini iptal etmek zorunda kaldı. 2005’te Dire Straits ve kendi en iyi parçalarının yer aldığı bir toplama albüm yayınladı.

Film müzikleri konusunda da oldukça başarılı olan Knopfler, çeşitli dönemlerde birçok film müziği albümü yayınladı. 1983’te ikinci evliliğini Lordes Salamone ile yaptı ve bu evlilikten iki oğlan çocuğu oldu. Ancak 1993’te boşandı ve sonraki yıl oyuncu Kitty Aldridge ile evlendi. Bu evlilikten iki kızı oldu.

80’li yılların en başarılı gitaristlerinden biri olan Knopfler, sahip olduğu 70’den fazla gitarı ile tanınır. Ayrıca sahnede çay içmeyi seven sanatçı, aynı zamanda New Castle Universitesi’nden Müzik Doktorası onur ödülüne layık görüldü. İlginç bir şekilde, Madagaskar’da bir dinazor fosili bulan bilim adamları, bu yeni türe “Masiakasaurus Knopfler” adını verdi. Knopfler, sol elini kullanmaktadır ve 1.83 metre uzunluğundadır. Şu anda ailesiyle birlikte İngiltere’nin Chelsea şehrinde yaşamaktadır.

Mark Knopfler haberleri

Mark Knopfler, Mark Knopfler biyografisi, Mark Knopfler hayatı, Mark Knopfler özgeçmişi, Mark Knopfler hakkında, Mark Knopfler doğum yeri
Mark Knopfler fotoğraf, Mark Knopfler video, Mark Knopfler resim, Mark Knopfler kimdir?, Mark Knopfler kaç yaşında?, Mark Knopfler nereli,
Mark Knopfler memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!