Marquis de Sade Biyografisi

Doğum tarihi: 02.Temmuz.1740

Ölüm tarihi
Marquis de Sade kaç yaşında öldü: 74
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Yazar, Filozof
Marquis de Sade doğum yeri: Paris, Fransa
Ölüm yeri: Charenton, Saint-Maurice, Fransa

Marquis de Sade Kimdir?

Fransız düşünür ve yazar Donatien Alphonso-François de Sade, özgürlüğün radikal bir savunucusu olarak bilinir. Yaşamının büyük bir kısmını zindanlarda ve psikiyatri hastanelerinde geçirdiğini görürüz. İsmi “sadizm” kavramının kökeni oldu.

Hanenin oğlu olarak 2 Temmuz 1740’da Paris’te dünyaya geldi. 4 yaşında olduğunda amcası Abbe de Sade tarafından eğitim alması için Avignon’a gönderildi. İşte bu eğitimi aldığı dönemlerde Jesuit College’da yazmanın onda doğal bir yetenek olduğunu keşfetti. Genç yaştaki bu keşif ardından ise, 14 yaşında iken, “Yedi Yıl Savaşları”nda yer almak üzere Fransız Ordusu’na katıldı ve hızla yüzbaşılık rankına ulaştı. Askeri görevinin ardından 1766’da Paris’e döndü.

Varlıklı bir ailenin kızı olan Renee-Pelagie de Montreuil ile 1763’te evlendi. Ancak evliliği onun başka kadınlarla ilişkilerini kesmedi ve bu düşüncesiz hareketler polis tarafından tutuklanmasına sebep oldu ve hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı. Hapisten çıktıktan sonra Paris’ten ayrılmak zorunda kaldı ve bir süre ev hapsinde yaşadı. Bu dönemde bir fahişeyi kaçırıp taciz etti ve bu olay onun Paris’teki kötü düşüncesini geldi. İllegal afrodizyakları fahişelere verdikten sonra zehirlenmeleri nedeniyle tekrar suçlu bulundu ve cezadan kaçmak için İtalya’ya kaçtı.

1778’de annesinin ölüm döşeğindeki ziyareti sırasında tekrardan yakalandı. Ancak ölüm cezası hüküm süreçleri uygulanmayarak tekrar hapisten kaçmayı başardı. Ancak, kısa bir süre sonra Bastille’den Paris’teki Charenton psikiyatri hastanesine transfer edildi. Burada gözbebeği olarak gördüğü “Les 120 Journées de Sodome” adlı eserini yazmaya başladı ve 1790’da salıverildi.

Bu döneme kadar birçok kitabını yayınladı ve eski bir aktris olan Marie-Constance Quesnet ile karşılaştı ve hayatının geri kalanını birlikte geçirdiler.

1793’te, Sade, Jacobenlerin kontrolündeki bir iktidardan sonraki on aylık süre zarfında Fransız Devrim sonrasındaki korku sebebiyle guvenligini korumak için “Jacobenler” liderleri Jean-Paul Marat’a övgü dolu bir mektup yazdı. Hapse girip bir seneden fazla zaman geçirinceye kadar bir “anlaşmacı” suçlaması ile karşılaştı. 1794’te Maximilien Robespierre’in düşüşüyle birlikte serbest bırakıldı.

Ancak 1796’da, mali sıkıntılar yaşayan Sade, Locoste’deki boş şatosunu satmak zorunda kaldı. Bu şato, 1990’ların sonlarına doğru Pierre Cardin tarafından restore edildi ve bir tiyatro festivali mekanına dönüştürüldü.

Napolyon Bonapart’ın emri üzerine 1801’de tekrar hapse atıldı ve ailesinin aracılığıyla Charenton psikiyatri hastanesine geri dönerek, “akıl hastası” olarak kabul edildi. Hastanenin müdürü Abbe de Coulmier, Sade’ın yazdığı oyunların hastalar tarafından Parislilere sunulmasına onay verdi. Ancak, 1809’da gelen yeni düzenlemeler, Sade’ın yazma yeteneğini kısıtladı ve tek bir hücrede hapsedildi. 1813’te, tüm tiyatro etkinlikleri durduruldu.

Sade, son dört yılını, hastane çalışanı 13 yaşındaki Madeleine Leclerc ile ilişki içinde geçirdi ve bu ilişki, 1814’deki ölümüne kadar sürdü.

Marquis de Sade, 74 yaşında, 2 Aralık 1814 tarihinde Charenton, Saint-Maurice, Fransa’da öldü. Vasiyetinde yakılma isteği vardı ancak sonunda Charenton’da gömüldü. Sonrasında Sade’ın kafatası, Frenoloji bilim dalı çerçevesinde analiz için mezarından çıkarıldı.

Bir zamanların bu eşsiz düşünürü ve yazarı Marquis de Sade, yaşamı boyunca sadizm kavramının köklerini oluştururken, zihnimize kazınmış olan dönemlerin en olağanüstü yazarı oldu.

Marquis de Sade haberleri

Marquis de Sade, Marquis de Sade biyografisi, Marquis de Sade hayatı, Marquis de Sade özgeçmişi, Marquis de Sade hakkında, Marquis de Sade doğum yeri
Marquis de Sade fotoğraf, Marquis de Sade video, Marquis de Sade resim, Marquis de Sade kimdir?, Marquis de Sade kaç yaşında?, Marquis de Sade nereli,
Marquis de Sade memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!