Mavisel Yener Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1962
Mavisel Yener kaç yaşında: 61
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yazar, Şair
Mavisel Yener doğum yeri: Ankara

Mavisel Yener Kimdir?

Mavisel Yener, çocuk ve gençlik edebiyatına pek çok önemli eser kazandırmış bir yazardır ve 1962 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. İki yıl boyunca Gazete Ege’de ve Haber Ekspres’teki çocuk sayfalarında çalışan Yener, 1984 yılında Diş Hekimliği bölümünden mezun oldu ve bu alanda eğitim aldı.

Çocuklar ve gençler için roman, öykü, masal, şiir, radyo ve tiyatro oyunları gibi pek çok farklı türde yapıtları bulunan Yener, uzun süre boyunca Cumhuriyet gazetesinde inceleme ve eleştiri yazıları yazmıştır ve hala da yazmaktadır. Yazarın birçok eseri, ilköğretim ders kitaplarında yer almakta ve okullarda öğrencilere okutulmaktadır.

TRT İzmir radyosunda ise çeşitli programlar hazırlayıp sunan Mavisel Yener, İzmir’deki aids ile Mücadele Derneği’nin yönetim kurulunda görev almış ve uyuşturucu ve AIDS konusunda eğitmenlik yapmıştır. Yener ayrıca Edebiyatçılar Derneği, Yazarlar Sendikası, Dil Derneği ve P.E.N. Yazarlar Derneği’nin de bir üyesidir.

Mavisel Yener’in çeşitli ödülleri vardır. Örneğin, 1978’de Yaşar Kültür ve Eğitim Vakfı’nın Yazı Ödülü’nü ve 1998’de Yeni Asır’ın İçimizdeki Köşe Yazarları Ödülü’nü almıştır. Bunun yanı sıra, “Evinden Kaçan Masal” ile 1999’da Tömer Anadili Masal Yarışması Ödülü’nü ve “Su Yeşili” öyküsü ile Tömer Anadili 2000’e Öyküler Yarışması Ödülü’nü kazanmıştır.

Yazar, çeşitli kitaplara da imza atmıştır. Bunlar arasında “Mavi Elma”, “Evinden Kaçan Masal”, “Vampir Öyküsü”, “Zaman Torbası”, “Mustafa Kemal’in Kayıp Seslerinin İzinde” ve “Mavi Zamanlar” sayılabilir. Ayrıca, yazdığı bazı eserler tiyatroda sahnelenmiştir. Örneğin, yazar arkadaşları Aytül Akal ve Narin Yılmaz’la birlikte kaleme aldığı “Mor Gece Mavi Gün” adlı oyun 2007 sezonunda Ankara Devlet Tiyatrosu’nda yer almıştır.

Mavisel Yener haberleri

Mavisel Yener, Mavisel Yener biyografisi, Mavisel Yener hayatı, Mavisel Yener özgeçmişi, Mavisel Yener hakkında, Mavisel Yener doğum yeri
Mavisel Yener fotoğraf, Mavisel Yener video, Mavisel Yener resim, Mavisel Yener kimdir?, Mavisel Yener kaç yaşında?, Mavisel Yener nereli,
Mavisel Yener memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!