Mehmet Altan Biyografisi

Doğum tarihi: 11.Ocak.1953
Mehmet Altan kaç yaşında: 70
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Gazeteci, Yazar
Mehmet Altan doğum yeri: Ankara

Mehmet Altan Kimdir?

Türkiye’nin ikinci cumhuriyet kavramı ile tanınan liberal bir düşünür olan Mehmet Altan, akademisyen ve köşe yazarlığı alanlarında 30 yıl boyunca hizmet vermiştir.

Ankara doğumlu olan Mehmet Altan, 1953’te dünyaya geldi. Anne adı Kerime, baba adı ise ünlü yazar Çetin Altan’dır. Gazeteci Ahmet Altan’ın kardeşidir. Genç yaşta Marksizm ile tanışan Altan, İstanbul’daki Saint Joseph Fransız Lisesi’nde eğitim aldıktan sonra Bakırköy Lisesi’nden mezun oldu. Evliliğini 1971’de gerçekleştiren Altan, 1979’da İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi’ni bitirdi.

Üniversite eğitimine devam ederken bir yandan da Tam Sigorta’da görev yapmıştır. 1979’da burs kazanarak Fransa’ya gidip doktora çalışmalarına başladı. Paris I. Pantheon Sorbonne Üniversitesi’nde Türkiye-İMF ilişkileri üzerine çalışan Altan, doktorasını tamamladı.

Doktora eğitimi sırasında, İstanbul’daki abisi Ahmet Altan’ın Hürriyet Gazetesi’nde dış haberler şefi olduğunu ve ona Fransa’dan yazılar göndermeye başladı. Daha sonra Cumhuriyet Gazetesi’nin Paris muhabiri oldu. Türkiye’ye döndükten sonra Cumhuriyet Gazetesi’ne kabul edilmeyen Altan, Güneş gazetesinde ve Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları’nda çalışmaya başladı.

Güneş gazetesinin ardından Söz ve Sabah gazetelerinde görev yapmıştır. Ayrıca, Star gazetesinin başyazarı oldu.

1986’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne yardımcı doçent olarak giren Altan, 1987’de doçent ve 1993’te profesör oldu. Altan, yazdığı birçok kitabın yanı sıra, İkinci Cumhuriyetçiliğin en önemli düşünürlerinden biri olarak da tanınır.

Mehmet Altan, yazarlığının yanı sıra İstanbul Üniversitesi İktisat Politikaları Ana Bilim Dalı’nda akademisyen olarak hala aktif görev yapmaktadır.

Altan, suçlandığı ‘Darbe teşebbüsü ve ‘FETÖ’ye üye olmak’ suçlarından 2016’da tutuklandı ve daha sonra 2018’de Anayasa Mahkemesi tarafından hakkındaki hak ihlalli kararı nedeniyle serbest bırakıldı. 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimini önceden bildikleri iddiasıyla yargılanan gazeteci Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve akademisyen Mehmet Altan hakkında “Anayasayı ihlal” suçundan 16 Şubat 2018 tarihinde ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Ancak, 2019’da Yargıtay’ın verdiği kararla Altan’ın beraatine karar verildi. Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’a ise darbe suçu yerine örgüte yardım suçundan 15 yıla kadar hapis cezası verildi.

Mehmet Altan, 1971’de Ümit Moran Adli ile evlenmiştir ve bir oğlu bulunmaktadır.

Mehmet Altan haberleri

Mehmet Altan, Mehmet Altan biyografisi, Mehmet Altan hayatı, Mehmet Altan özgeçmişi, Mehmet Altan hakkında, Mehmet Altan doğum yeri
Mehmet Altan fotoğraf, Mehmet Altan video, Mehmet Altan resim, Mehmet Altan kimdir?, Mehmet Altan kaç yaşında?, Mehmet Altan nereli,
Mehmet Altan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!