Mehmet Can Mertoğlu Biyografisi

Doğum tarihi: 25.Ağustos.1988
Mehmet Can Mertoğlu kaç yaşında: 35
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Yönetmen
Mehmet Can Mertoğlu doğum yeri: Akhisar, Manisa

Mehmet Can Mertoğlu Kimdir?

Film dünyasında ödüllü kısa filmlerle tanınan ve ilk uzun metraj filmi ‘Albüm’ ile 2016’da 69. Cannes Film Festivali’nden ödül kazanan Mehmet Can Mertoğlu, 1988 tarihinde Manisa’nın Akhisar ilçesinde doğdu. Memur bir ailenin çocuğu olan Mertoğlu, ilköğretimini doğduğu yer olan Akhisar’da sürdürdü ve ortaöğretimini İzmir Atatürk Lisesi’nde tamamladı. Üniversite eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi’nin Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde gerçekleştirdi.

Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenimi sırasında, Mithat Alam Film Merkezi bünyesinde yer alan Sinefil dergisinde editörlük yaptı. Aynı zamanda 6. Adam basketbol dergisinde Avrupa Basketbolu konulu makaleler yazdı.

Kısa filmlerindeki başarısını uzun metraj filmde de sürdüren Mertoglu, 2016’da yazıp yönettiği ‘Albüm’ filmiyle büyük beğeni topladı. Başrollerinde Şebnem Bozoklu ve Murat Kılıç’ın yer aldığı bu film, Mertoğlu’nun ilk uzun metraj filmi oldu.

Ödülleri arasında, 2016′ da 69. Cannes Film Festivali’nde ‘Yenilikçilik Ödülü’nü kazandığı bulunuyor.

Mertoğlu’nun yönettiği, senaryosunu yazdığı ve yapımcılığını üstlendiği filmler arasında ise; ‘Albüm’, ‘Fer’ ve ‘Yokuş’ yer alıyor. Ayrıca ‘Yokuş’ filminin kurgusunu da kendisi yapmıştır.

Mehmet Can Mertoğlu haberleri

Mehmet Can Mertoğlu, Mehmet Can Mertoğlu biyografisi, Mehmet Can Mertoğlu hayatı, Mehmet Can Mertoğlu özgeçmişi, Mehmet Can Mertoğlu hakkında, Mehmet Can Mertoğlu doğum yeri
Mehmet Can Mertoğlu fotoğraf, Mehmet Can Mertoğlu video, Mehmet Can Mertoğlu resim, Mehmet Can Mertoğlu kimdir?, Mehmet Can Mertoğlu kaç yaşında?, Mehmet Can Mertoğlu nereli,
Mehmet Can Mertoğlu memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!