Mehmet Güreli Biyografisi

Doğum tarihi: 07.Nisan.1949
Mehmet Güreli kaç yaşında: 74
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Yazar, Yönetmen, Ressam, Müzisyen
Mehmet Güreli doğum yeri: İstanbul

Mehmet Güreli Kimdir?

İstanbul’da 7 Nisan 1949 tarihinde dünyaya gelen Mehmet Güreli, eğitim hayatına İstanbul Erkek Lisesi’nde başlamış ve orada ortaokulu tamamlamıştır. Ardından eğitim hayatına Avusturya Lisesi’nde devam etmiştir. Lise eğitimini ise Yeni Kolej ve Ferhan Koleji’nde alarak bitirmiştir. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Felsefe eğitimine devam etmiş fakat ikinci yılında okuldan ayrılmıştır.

Mehmet Güreli, ünlü şair Salah Birsel’in yeğenidir. Güreli, 1976’da Hürriyet Gazetesi’nde çalışmaya başlamış ve gazetede on bir yıl boyunca sinema, müzik ve televizyon konularında yaklaşık iki bin makale yazmıştır. 1984’te Nisan dergisini kurmuş ve daha sonra bu dergi Nisan Yayınları adını almıştır.

Güreli, 1985’te ‘Sıcak Bir Göz’ adlı ilk öykü kitabını yayımlamış ve ertesi yıl ‘Vapurlar’ adlı belgeseli yayınlanmıştır. 1988’de belgeselin müziklerini içeren bir kaset satışa sunulmuştur. ‘Alope’nin Odası’ adlı ikinci öykü kitabı 1993’te ve ‘Cihangir’de Bir Gece’ adlı albümü ise 1995’te piyasaya çıkmıştır.

Ünlü sanatçının 1998’de sanatseverlerin beğenisiyle karşılanan ‘Alopenin Gözünden’ adlı resim sergisi düzenlenmiş ve aynı yıl ‘Yağmur’ adlı albümü çıkmıştır.

Mehmet Güreli’nin “Kent Ozanı” lakabıyla tanınmasında, toplamda beş albüm çıkarmış olması büyük rol oynamıştır. Kendisi aynı zamanda büyük bir Galatasaray taraftarıdır.

2015’te Görkem Yeltan’ın yönettiği ‘Yemekteydik ve Karar Verdim’ adlı sinema filminde oynamıştır. Filmin başrolünde Arzu Okay yer alırken, çekimleri İstanbul, Bodrum ve Gebze’de tamamlandı ve filmde Mehmet Güreli’nin yanı sıra Sema Poyraz, Gökçer Genç, Ayçıl Yeltan, Kaan Çakır, Turgay Aydın, Görkem Yeltan, Ilgaz Kocatürk ve Yasemin Zamanpur gibi isimler rol aldı.

Mehmet Güreli’nin ödülleri, kitapları, albümleri, filmleri ve dizileri bulunmaktadır. Vapurlar belgeseli ile 1988’deki 1. Ankara Film Festivali’nde Üçüncülük Ödülü’nü kazanmıştır. 7 albüm ve 4 kitap yazmıştır. Çeşitli sinema filmlerinin ve dizilerin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını üstlenmiştir. Ayrıca bir filmde yapımcılık yapmıştır. Şimdiye kadar birçok filmde oyunculuk yapmış ve çeşitli filmlerin müziklerini üstlenmiştir.

Mehmet Güreli haberleri

Mehmet Güreli, Mehmet Güreli biyografisi, Mehmet Güreli hayatı, Mehmet Güreli özgeçmişi, Mehmet Güreli hakkında, Mehmet Güreli doğum yeri
Mehmet Güreli fotoğraf, Mehmet Güreli video, Mehmet Güreli resim, Mehmet Güreli kimdir?, Mehmet Güreli kaç yaşında?, Mehmet Güreli nereli,
Mehmet Güreli memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!